Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığı, bağırsağınızın bir kısmı göbek deliğinizin yakınındaki karın kaslarınızdaki açıklıktan şiştiğinde ortaya çıkar. Göbek fıtıkları yaygındır ve genellikle zararsızdır.

Göbek fıtıkları en çok bebeklerde görülür, ancak yetişkinleri de etkileyebilirler. Bir bebekte, göbek fıtığı özellikle bebek ağladığında ortaya çıkabilir ve göbek deliğinin çıkmasına neden olabilir. Bu, göbek fıtığının klasik bir işaretidir.

Çocukların göbek fıtıkları genellikle yaşamın ilk iki yılında kendiliğinden kapanır, ancak bazıları beşinci yıl veya daha uzun süre açık kalır. Yetişkinlikte ortaya çıkan göbek fıtıklarının cerrahi onarım gerektirmesi daha olasıdır.

Göbek Fıtığı Semptomları Nelerdir?

Göbek fıtığı, göbek yakınında yumuşak bir şişlik veya çıkıntı oluşturur. Göbek fıtığı olan bebeklerde şişkinlik ancak ağladıklarında, öksürdüklerinde veya zorlandıklarında görülebilir.

Çocuklarda göbek fıtıkları genellikle ağrısızdır. Yetişkinlikte ortaya çıkan göbek fıtıkları karın bölgesinde rahatsızlığa neden olabilir.

Bebeğinizin göbek fıtığı olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora götürmelisiniz. Aşağıdaki durumlar doktora gitmek için yeterli nedenlerdir.

  • Bebeğiniz acı çekiyor gibi görünüyorsa,
  • Kusmaya başlarsa,
  • Fıtık bölgesinde hassasiyet, şişme veya renk değişikliği varsa,

Bunlar yetişkinler için de benzer kurallar geçerlidir. Göbeğinize yakın bir şişkinlik varsa doktorunuzla konuşun. Çıkıntı ağrılı veya hassas hale gelirse acil yardım alın. Hızlı teşhis ve tedavi, komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Göbek Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik sırasında göbek kordonu bebeğin karın kaslarındaki küçük bir açıklıktan geçer. Açılış normalde doğumdan hemen sonra kapanır. Karın duvarının orta hattında kaslar tamamen birleşmezse doğumda veya daha sonra göbek fıtığı ortaya çıkabilir.

Yetişkinlerde çok fazla karın basıncı göbek fıtıklarına katkıda bulunur. Karında artan basıncın nedenleri şunları içerir:

  • Obezite
  • Çoğul gebelikler
  • Karın boşluğunda sıvı
  • Önceki karın ameliyatı
  • Böbrek yetmezliğini tedavi etmek için uzun süreli periton diyalizi

Göbek Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Göbek fıtıkları en çok bebeklerde görülür – özellikle prematüre bebekler ve düşük doğum ağırlıklı bebekler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, siyah bebeklerde göbek fıtığı riski biraz daha yüksek görünmektedir. Durum erkekleri ve kızları eşit derecede etkiler. Yetişkinler için aşırı kilolu olmak veya çoğul gebelikler, göbek fıtığı gelişme riskini artırabilir. Bu tip fıtık, kadınlarda daha yaygın olma eğilimindedir.

02 Mart 2021
186 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al