Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Hepimiz bunu daha önce pek çok kez duymuşuzdur. Düzenli egzersiz sizin için iyidir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat birçok Amerikalı gibiyseniz, meşgulsünüz, hareketsiz bir işiniz var ve egzersiz alışkanlıklarınızı henüz değiştirmediniz. İyi haber şu ki, başlamak için asla çok geç değil. Yavaş yavaş başlayabilir ve hayatınıza daha fazla fiziksel aktivite sığdırmanın yollarını bulabilirsiniz. En fazla yararı elde etmek için yaşınıza göre önerilen miktarda egzersiz yapmaya çalışmalısınız. Eğer yapabilirseniz, karşılığını daha iyi hissedeceksiniz, birçok hastalığı önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olacak ve hatta muhtemelen daha uzun yaşayacaksınız.

Egzersizin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur

Diyetle birlikte egzersiz, kilonuzu kontrol etmede ve obeziteyi önlemede önemli bir rol oynar. Kilonuzu korumak için, yediğiniz ve içtiğiniz kalori yaktığınız enerjiye eşit olmalıdır. Kilo vermek için yediğinizden ve içtiğinizden daha fazla kalori kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kalp hastalıkları riskinizi azaltır

Egzersiz kalbinizi güçlendirir ve dolaşımınızı iyileştirir. Artan kan akışı vücudunuzdaki oksijen seviyelerini yükseltir. Bu, yüksek kolesterol, koroner arter hastalığı ve kalp krizi gibi kalp hastalıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Vücudunuzun kan şekeri ve insülin seviyelerini yönetmesine yardımcı olun. Egzersiz, kan şekeri seviyenizi düşürebilir ve insülininizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bu, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir

Sigarayı bırakmanıza yardım eder

Egzersiz, istek ve yoksunluk belirtilerini azaltarak sigarayı bırakmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca, sigarayı bıraktığınızda alabileceğiniz kilonun sınırlanmasına da yardımcı olabilir.

Ruh sağlığınızı iyileştirir

Egzersiz sırasında vücudunuz, ruh halinizi iyileştirebilecek ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak kimyasallar salgılar. Bu, stresle başa çıkmanıza ve depresyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yaşlandıkça düşünme, öğrenme ve muhakeme becerilerinizin keskin kalmasına yardımcı olun. Egzersiz, beyninizin yapısını ve işlevini iyileştiren proteinleri ve diğer kimyasalları serbest bırakması için vücudunuzu uyarır.

Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir.

Düzenli egzersiz, çocukların ve gençlerin güçlü kemikler oluşturmasına yardımcı olabilir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde yaşla birlikte gelen kemik yoğunluğu kaybını da yavaşlatabilir. Kas güçlendirici aktiviteler yapmak, kas kütlenizi ve gücünüzü artırmanıza veya korumanıza yardımcı olabilir.

25 Eylül 2020
350 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al