Soğuk Havada Motor Isıtılmalı mı?

Soğuk Havada Motor Isıtılmalı mı?

Hepimizin araca biner binmez yaptığı şey ister istemez aracı çalıştırdıktan sonra motorun ısınmasını beklemek. Lakin bunun ne derece uygun olup olmadığı konusunda da herhangi bir fikrimiz yok. Bizde bu yazımızda bu konuya dikkat çekebilmek adına soğuk havada motor ısıtılmalı mı, ısıtılmamalı mı? Anlatalım istedik.

Sorunun yanıtına kısaca EVET yanıtı verebiliriz.

Kışa yeni gireceğimiz bu günlerde artık havalar da yavaş yavaş soğumaya başlayacak ve bunun için aracınızı soğuk havada çalıştırmak istediğiniz de önce motorun ısıtmasını beklemeniz gerekiyor.

Yaygın bir görüşe göre araçların kullanım kılavuzunda aracınızı çalıştırdıktan sonra hemen hareket etmelisiniz. Çünkü bu sayede aracın motoru yük altında olacağından dolayı daha çabuk ısınacaktır. Fakat başka bir görüşe göre de hemen hareket edilmemesi gerekiyor. 

Bu iki görüşten bize en yakın geleni ise eğer ki havalar çok soğuk değilse bu durumda aracı çalıştırıp gitmek çok daha mantıklı. Belki bir iki dakika beklenebilir ancak daha fazla bekliyor olmak aracın daha fazla yakıt tüketmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Araç rölantide çalışırken aracın motoruna yük binmediğinden dolayı motor çok fazla ısınmayacak ve bu da sizin daha fazla yakıt tüketmenizi sağlayacaktır.

Yeni nesil araçlara baktığımız zaman onların modern motorlara sahip olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu araçlarda beklemeden doğrudan hareket etmek daha mantıklıdır. Otomobillerde sıvıların ve yağın rölantide ısınmasına izin verdiğinize aracınızın motorunu uzun vade de daha az yıpratacaktır.

Otomobiller düzenli olarak bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Çünkü düzenli olarak bakımdan geçen bir otomobilin zarar görmesi kısa vadede mümkün olmayacaktır. Otomobiller de tıpkı insanlar gibidir ve otomobilinize ne kadar iyi bakar ve onun ihtiyaçlarını karşılayabilirseniz sorunsuz bir şekilde kullanmayı sağlayabilirsiniz.

Özellikle sıvılar konusunda dikkatli hareket etmek motorun ömrünün uzatılması için önemlidir. Her motorun kendine göre belli bir bakım periyodları vardır ve bu periyodları dikkatli bir şekilde takip ederek ihtiyacı olan sıvı değişimlerini ve takviyelerini mutlaka yapmak gerekir. Bu aracın ömrünün uzamasının yanı sıra sizin daha az yakıt tüketimi yapmanıza fayda sağlayacaktır. Bakımı yapılmayan bir araç daha sonra farklı problemler açacak ve maddi olarak kayıp daha büyük olacaktır.

20 Ekim 2019
560 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al