El Freni Nasıl Kullanılmalı?

El Freni Nasıl Kullanılmalı?

İster otomatik ister manuel olsun, her arabanın iki freni vardır; gaz pedalının solunda bulunan ana fren ve el freni. Bu iki fren sistemi aynı işlevi yerine getirmelerine rağmen, ayrı ayrı çalışırlar ve farklı koşullara uygundur.

El Freni Nasıl Çalışır?

Otomobilin yaşına, modeline ve şanzımanına bağlı olarak el freni manuel veya elektronik, ayakla veya elle çalıştırılabilir. Ayak freninden farklı olarak, el freni aracınızın arka tekerleklerine metalik bir kablo ile bağlanır.

Manuel el frenleri, bir seviye yukarı çekilerek veya ayağınızla bir pedala basılarak kullanılır. El frenini çektiğinizde, metalik kablo, gücü fren balataları arasında eşit olarak bölen bir ekolayzere gelmeden önce bir ara koldan geçer. Disk frenleriniz varsa mevcut kaliper pistonu devreye girer, kampanalı frenleriniz varsa kablo doğrudan fren pabuçları üzerinde bir seviyeye bağlanır. Bu anlattıklarımız size anlamsız gelebilir, ancak basit bir şekilde anlatacak olursak el freni arabanızın arka tekerleklerini hareketsiz hale getirir.

Otomatik Araçlarda El Freni

Otomatik şanzımanlı otomobiller elektronik el freni ile donatılmıştır. Mekanizma, bir düğmeye basarak veya çekerek otomatik bir el freninin devreye girmesi dışında, manuel bir sistemdekine benzer şekilde çalışır. Bu, sırayla frenleme mekanizmasına güç sağlayan bir elektronik motoru devreye sokar.  

İlginizi Çekebilir: Ankara Trafik Sigortası

El Freni Ne Zaman Kullanılır?

El freninin nasıl ve ne zaman kullanılacağını bilmek, aracınızın doğru ve güvenli çalışması için çok önemlidir. Akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler var; her şeyden önce, hareket halindeyken asla el frenini çekmemelisiniz. Bu kuralın tek istisnası, lastiğiniz patladığında veya ana frenleriniz arızalandığında son çare olarak devreye alınmasıdır. Aşağıdaki durumlarda el freni kullanılabilir.

  • Acil durdurma yapmak için başka seçeneğiniz olmadığında
  • Yokuşta kalkış yapmaya çalışırken
  • 5 saniyeden fazla rölantide çalışırken
  • Park ederken

Doğru El Freni Kullanımı Nasıldır?

Çoğu deneyimli sürücü el frenini yerinde kullanabilirken, acemi olanlar genel olarak aşırı kullanırlar. Acil durdurmanız gerekiyorsa, tamamen durduktan sonra el frenini çekmelisiniz. El frenini çekmeniz, gerekli kontrolleri veya ek işlemleri tamamlarken aracınızın güvende olmasını sağlayacaktır.

Trafik sıkışıklığında veya bir ışıkta 5 saniyeden fazla rölantide kalıyorsanız, aracınızı boşa almalı ve el frenini çekmelisiniz.  

03 Ocak 2022
106 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al