Kimler Ehliyet Alamazlar?

Kimler Ehliyet Alamazlar?

Araç sürmenin gerektirdiği birtakım kurallar vardır ve bu kuralların başında da olmazsa olmaz olan ehliyet gerekir. Bir sürücü aracın direksiyonuna oturarak trafiğe çıkmak istiyorsa bunun ilk yolu ehliyet sahibi olmaktan geliyor. Yani siz her ne kadar profesyonel bir sürücü olduğunuzu iddia etseniz ya da ispat etmiş olsanız da ehliyetiniz yoksa asla araç kullanamazsınız. Ehliyetsiz olarak araç kullanırken yakalanırsanız bunun cezasının da yüksek olduğunu asla unutmamalısınız. Bu şekilde araç kullandığınızda yalnız sizin değil karşı tarafında hayatını tehlikeye sokacağınızı bilmeniz önemlidir. Peki, her isteyen ehliyet alabilir mi? kimler ehliyet alamazlar? Bunun yanıtını vermek için öncelikli olarak ehliyet alabilmek için nasıl şartlar öngörüldüğünü açıklayarak başlayalım bu sayede sorunun yanıtını da bulmuş oluruz.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Şartı

Ehliyet alabilmeniz için ilk önce sağlığınızın yerinde olması gerekir. Araç kullanmak size bir keyif ve ihtiyaç gibi gelebilir ancak aracı kullanırken de her zaman risklerle karşı karşıya olduğunuzu unutmamalısınız. Kaza anında sürücünün başına gelebilecek her türlü olumsuzluk 2 saniye içerisinde gelebilir. Bu nedenle de araç sürmek isteyenlerin gerekli olan sağlık koşullarını taşımış olmaları gerekiyor. Herkesin sağlığı araç kullanmaya müsait olmadığı için bunun belgelenmesi şarttır.

Görme Bozuklukları

Araç sürerken en önemli sağlık sorunu gözlerdir. Gözlerinizde yaşayacağınız problem yani uzağı görememek ya da yakını görememek veya renk körlüğü sizin sürüşünüzü riske edecektir. bu nedenle aracı kullanabilmeniz için müsaade edilen rakamların üzerinde bir göz kusuruna sahip değilseniz o zaman size ehliyet verilmez. Ancak göz kusurunuz olabilir ve bu gözlükle ya da lensle çözülebilecek durumdadır. Böyle hallerde ehliyetin üzerinde yazacak olan bir bilgiyle ehliyet alabilirsiniz. Örneğin ehliyetinizin üzerinde gözlükle şeklinde ibare belirtilir.

Aşağıda ehliyet verilmeyecek olanlar maddeler halinde listelenmiştir.

  1. Zekasında problem olanların araç kullanması için ehliyet almaları mümkün değildir. Burada kişinin IQ değerinin 79’un altında olmaması gerekiyor.
  2. Bunama tanısı olan kişileri ve psikolojik sorunlar yaşayan kişilere ehliyet verilmez.
  3. Alkol ve uyuşturucu bağımlıları
  4. Hayati organlarına yetmezlik tanısı konan kişiler
  5. Kişinin baş ve boynunu döndürme hareketini engelleyen hastalıklar
  6. Sadece tek gözü görmeyen kişiler ehliyet alamazlar.
22 Mart 2019
423 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al