Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Ağır Hasarlı Araç (Pert) Satışı

Ağır Hasarlı Araç (Pert) Satışı

Halk arasında bilinen adıyla pert kaydı olan bir aracın satışını gerçekleştirmek istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken önemli hususların olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu hatırlatalım ki pert şeklinde bir araç kaydı yoktur. İnsanlar bu tanımlamayı kendiliğinden oluşturduğu için bu şekilde bir tanımlama yapılmaktadır.  Bu şekilde olan araçlara ağır hasar kayıtlı denilir. Bir aracın ağır hasarlı olarak kaydedilmesinin bir takım şartları vardır. Bu da ancak uzman ekspertiz incelemesi neticesinde verilecek olan bir karardır. Ekspertiz incelemesi sonucunda araçta meydana gelen hasarın boyutu aracın kendi fiyatının yarısını bulduğu zaman o araç ağır hasarlı yani pert olarak kabul edilir. Buradaki oranın yüzdelik dilimine baktığımız zaman ise %70 denilebilir. Bu oranda hasar görmüş bir araç ağır hasarlı olduğundan dolayı trafiğe çıkmalarına da çok sıcak bakılmaz. %70’lik bu oran ise sigorta firmaları tarafından kabul edilmiştir.

Pert araç ile ilgili olarak en doğru verilmiş karar öncesinde kasko sigortanızın olmasıdır. çünkü bu şekilde bir sonuçla karşılaşılması durumunda o zaman eksper raporuyla birlikte siz araçta onarım talep etmez iseniz o zaman kasko sigortanız sizin daha önce belirlenmiş olan poliçenizdeki rakamların geçilmemesi şartıyla aracın o günlük piyasa değerinde size para ödemesi gerçekleştirecektir. Fakat aracın bedelinden daha düşük gösterilmiş bir poliçeniz varsa o zaman alacağınız paranın miktarı da daha düşük olacaktır. Sigorta şirketinizle anlaştınız ve bu şekilde bir karar aldınız bu durumda ise paranızı alınca aracınız sigorta şirketine ait olur ve sigorta şirketi isterse bu aracı ihale yoluyla satışa çıkaracaktır. Aracın satışı ile ilgili olarak ise ilk tercih sizin olacaktır. Size sunulan teklifi kabul ederseniz aracı tekrar satın almak gibi bir hakkınız da bulunuyor. Bu işlem sırasında araç için istenilen değer elbette ki piyasanın altında olacaktır. Çünkü satışını aldığınız araç ağır hasarlı olarak sizin sorumluluğunuz altına girecektir.

Peki, bu şekilde bir karar verdiniz ve ağır hasarlı bir aracı almak istediniz bu durumda aracı alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor onu da hemen açıklayalım.

Ağır Hasarlı Araç Alırken Dikkat

Ağır hasarlı araç herkes tarafından satın alınabilir. Özellikle de bir araç için fiyatı yüksek bulanlar tarafından tercih edilen bu yöntemde aracın mutlaka hasarının ne şekilde olduğunu kontrol etmelisiniz. Elbette ki yeni bir araç satın almak isteyen herkes aracında sorun olsun istemez bunun içinde alacağınız aracın geçmiş bilgilerini mutlaka bilmeniz gerekiyor.

26 Şubat 2019
249 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al