Ölen Birinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Ölen Birinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

İnsanlar yatırımlarını artırmak ya da kazançlarını bir arada tutabilmek için bankaları tercih ediyorlar. Ancak hayatın da bazen beklenmeyen risklerle dolu olması hiç beklenmedik anlarda yaşanan ölüm olayları sayesinde her şey sarpa sarabiliyor. İşte bu yazımızda ölen birinin bankadaki parası nasıl çekilir? Bu soru hakkında ayrıntılı bilgi verelim istedik. Çünkü bu şekilde mağduriyet yaşayan ölümün verdiği mutsuzluk ve üzgünlüğün yanı sıra bir de ne yapacağını bilememek insanda stres yaratabiliyor.

Bir kişi bankada hesabı varken hayatını kaybetti diyelim ya da bankada parası var mı yok mu? Bilinmiyor. Bu durumda konuyu yalnızca ölen kişinin mirasçıları takip edebilirler. Yani 3. Kişiler bu durumda hiçbir şekilde işlem yapamazlar. 

Ölenin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Öncelikli olarak mirasçı olduğunuzu ispatlayabilmeniz adına sulh hukuk mahkemesi veya noter tarafından veraset ilamı yayınlanır. Veraset ilamında mirasçıların tamamının olmasına gerek yoktur. Yani tek bir mirasçı tüm işlemleri tek başına yapabilir. İşlemlerinizin düzgün bir şekilde yapılmasından yanaysanız onun için noter kanalını tercih etmeniz yeterli olacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra bankaların araştırmasını başlatabilirsiniz. Tek tek bankaları gezmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine bankaların hepsinin birden inceleneceği Bankalar Birliğine başvurmanız yeterli olacaktır.

Ankara kasko sigortası teklifi al

Ölen kişinin bankada hesabı bulunuyorsa bu durumda banka çalışanı ne kadar bakiyesi olduğunu da belirten bir evrak sunacak. Bu evrakla birlikte sizde vergi dairesine gideceksiniz ve borcunun olup olmadığına dair belge alacaksınız. Eğer ki vergi dairesinde kişinin borcu çıkmaz ise size borcu yoktur yazısı verilecek ve sizde tekrar bankanın yolunu tutacaksınız. İşte bu aşamada tüm verasetçilerin bir arada olması gerekiyor. Ancak sizde onların vekaletleri olduğu için onların gelmesine gerek yok.  Artık parayı alabilmeniz için önünüzdeki tüm engeller ortadan kalmış oluyor.

Banka size ödeme yaparken kesinti yapmak isteyebilir. Ancak kesinti yapabilmesi içinde bankanın yukarıdaki vergi demelerini vs. kendisi yapmış olması gerekir. Bu işlemleri bankanın yerine siz yaptıysanız kesinti olmaz. Sizde bankadaki tüm parayı kesintisiz bir şekilde alabilirsiniz. Kısacası ölen birinin bankadaki parası nasıl çekilir? Sorusunun karşılığı bu şekildedir.

08 Temmuz 2020
455 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al