Mesleki Astım Nedir?

Mesleki astım, tahriş edici olarak hareket eden veya alerjik reaksiyona neden olan işle ilgili partiküllerin veya buharların solunmasından kaynaklanan hava yollarının geri dönüşümlü daralmasıdır. Mesleki astım, nefes darlığına, göğüste sıkışmaya, hırıltılı solunuma ve öksürüğe neden olabilir. İnsanlar astıma neden olduğu bilinen maddelere karşı alerjiler için test edilir. Tedavi, tetikleyiciden kaçınmayı ve bu mümkün olmadığında, solunum yollarını açmak ve iltihabı azaltmak için ilaçlar kullanmayı içerir.

İşyerinde bulunan birçok madde solunum yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırabilir. Bazı insanlar havadaki alerjenlere karşı özellikle hassastır, bazıları alerjileri olmasa bile havadaki tahriş edici maddelere çok yüksek maruziyet nedeniyle hastalık geliştirir ve bazıları bina ile ilgili hastalık geliştirir . Alerjenlere maruz kalma nedeniyle mesleki astım riski taşıyan işçilere örnek olarak hayvan bakıcıları ve fırıncılar dahildir. Irak ve Afganistan’da konuşlandırılmış Birleşik Devletler ordusundaki insanlar, muhtemelen açık hava yakma çukurlarından, çöl tozu parçacıklarından, endüstriyel yangınlardan ve araç egzozundan kaynaklanan emisyonlara maruz kaldıkları için artan risk altındadır.

Mesleki astım, astım öyküsü olan kişilerin astım atağını tetikleyen bir maddeye maruz kaldıkları için işteyken semptomlarında artış olduğu mesleki astımdan farklıdır.

İşyerinde tahriş edici maddelerin solunması diğer bazı hava yolu rahatsızlıklarına neden olur. Bu bozukluklar mesleki astıma benzer.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Mesleki Astım Belirtileri

Mesleki astım, nefes darlığı, göğüste sıkışma, hırıltılı solunum ve öksürüğe neden olabilir. Bazen insanlar, hapşırma, burun akıntısı ve sulu göz semptomlarıyla birlikte işyerinde toza karşı alerji belirtileri gösterirler. Bu alerji semptomları, nefes darlığı ve diğer solunum semptomları gelişmeden aylar veya yıllar önce mevcut olabilir. Bazı insanlar için geceleri hırıltı tek semptomdur.

Semptomlar mesai saatleri içinde gelişebilir, ancak genellikle işten birkaç saat sonrasına kadar başlamaz. Bazı insanlarda semptomlar maruziyetten 24 saat sonra başlar. Ayrıca, semptomlar maruz kaldıktan sonra bir hafta veya daha uzun süre gelip gidebilir. Genellikle, gündüz maruziyeti olan kişilerde semptomlar gece başlar. Bu nedenle, iş yeri ve semptomlar arasındaki bağlantı genellikle belirsizdir. Semptomlar genellikle hafta sonları veya tatillerde hafifler veya kaybolur.

Mesleki Astım Teşhisi

  • İşyerinde astım semptomları öyküsü
  • Bazen cilt alerjisi veya akciğer fonksiyon testi
  • Bazen alerjik reaksiyon, reaksiyona neden olduğundan şüphelenilen az miktarda bir maddenin cilt üzerine yerleştirildiği bir cilt testi ile tespit edilebilir.
03 Haziran 2021
217 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al