Diş Tedavisi ve Özel Sağlık Sigortası

Diş Tedavisi ve Özel Sağlık Sigortası

Diş kaybı önemli bir rahatsızlıktır ve her yaştan insanı etkileyebilir. Çocukların, geçici dişleri olarak da bilinen süt dişleri, kesici dişlerle (ağzın önündeki keskin dişler) 6 yaş civarında başlayarak aşamalı bir şekilde doğal olarak kaybedilir. Normal olarak yaklaşık 13 yaşına kadar kalıcı dişlerin yerini alan azı dişleriyle devam etmekle birlikte, bireyler arasında bir miktar sapma gözlemlenmektedir.

Yetişkinlerde diş kaybı sorunludur. Yalnızca konuşmayı ve yemeyi zorlaştırarak rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda öz güvenle ilgili ciddi sorunlara da neden olabilir. Kalıcı diş kaybının en büyük nedenleri diş çürüğü, yaralanma veya ve periodontal hastalıklardır. Bu nedenlerin hafifletilebileceğini bilmek önemlidir. bu sayede diş kayıpları önlenebilir.  

Diş Kaybı Nasıl Önlenebilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, diş kaybının en yaygın nedenlerinden biri diş çürümesidir. Diş çürüğü, yetersiz ağız hijyeni nedeniyle bakteri plağının birikmesinin sonucudur. Diş plağı bir biyofilmdir, yani dişlere yapışan ve esnek bir film oluşturan nispeten ince bir bakteri tabakasıdır. Bakteriler insanlarda doğal olarak bulunur ve patojenlere karşı savunmada, yiyecekleri sindirmede, belirli vitamin ve besinleri üretmede önemli rollere sahiptir.

Bakterilerin kendi içinde varlığı endişe kaynağı değildir. Ancak bu bakterilerin çok sayıda çoğalmasına ve diş plağı oluşturmasına izin verildiğinde organik asitler üreterek sorunlara neden olabilmekte, bu da dişlerin inorganik mineral içeriğinin yavaş yavaş çözülerek bozulmasına katkıda bulunabilmektedir. Bu bir dereceye kadar geri dönüşümlü süreçtir, vücut tükürükten kaybedilen mineral içeriğini yeniden inşa edebilir, ancak diş çürüğü minede ilerledikten sonra bu süreç maalesef geri döndürülmez bir hal alır. Aşırı büyümüş bakteriler aynı zamanda ciddi diş kaybına neden olabilen periodontal hastalığın önemli bir nedenidir. Yeterli ağız hijyeninin sağlanması diş kaybının önlenmesinde çok önemlidir.

Diş kaybının bir diğer önemli nedeni de yaralanma ve kazalardır. Bazı sporlar ve aktiviteler ve hatta mesleklerde, özellikle dövüş sanatları, futbol vb. gibi temaslı sporlar diş yaralanmaları riskini artırır. Bu aktivitelere katılırken veya bu sporları ağızlık takarken oynarken, yaralanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Ankara özel sağlık sigortası başlattığınızda dişlerinizle ilgili yaptıracağınız kontrollerinizi ücretsiz bir şekilde özel hastanede yaptırabilirsiniz.

05 Eylül 2020
207 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al