Kemik Metastazı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kemik Metastazı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kemik metastazı, vücudun diğer bölgelerindeki kanser hücreleri kemiğe yayıldığında ortaya çıkar. Kemik metastazı için en yaygın alan omurgadır. Bir kişinin yaşayabileceği ilk belirti kemik ağrısıdır. Kemik metastazı kemik kanseri ile aynı değildir. Kemik kanseri, vücudun diğer bölgelerinden yayılan kanser hücrelerine bağlı olarak gelişmek yerine kemikte başlar.

Kemik metastazı, kanser hücreleri orijinal tümörden ayrıldığında ve kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkar. Kan dolaşımındaki kanser hücreleri daha sonra vücudun diğer bölgelerine ulaşabilir.

Bağışıklık sistemi bu kanser hücrelerine saldıracak olsa da, bazıları hayatta kalabilir ve vücudun başka bir yerinde büyümeye başlayabilir. Herhangi bir kanser türü kemiklere yayılabilir, ancak kemik metastazlarının % 80’i meme kanseri, prostat kanseri veya akciğer kanserinden kaynaklanır.

Genellikle kemik metastazına yol açan kanser türleri şunlardır:

  • Mesane kanseri
  • Böbrek kanseri
  • Tiroid kanseri
  • Lenfomalar
  • Sarkomlar
  • Omurga
  • Leğen kemiği
  • Üst bacak kemiği veya femur
  • Üst kol kemiği veya humerus

İki farklı tipte kemik metastazı vardır: osteolitik ve osteoblastik.

İnsanlarda hem osteolitik hem de osteoblastik metastaz olabilir. Aşağıdaki bölümler bunlara daha detaylı bakacaktır.

Osteolitik: Osteolitik metastaz, kanser hücreleri kemiği parçalayıp zayıflattığında gelişir. Kanser hücreleri kemiğin bazı kısımlarını yok edebilir ve delikler oluşturabilir.

Osteoblastik: Osteoblastik metastaz, kanser hücreleri kemiğe yayıldığında ve fazla kemik hücrelerinin oluşmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Bu, kemikleri çok yoğun hale getirebilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kemik Metastazı Tedavisi

Bir sağlık ekibi, sahip oldukları kanserin türüne, ciddiyetine ve tıbbi geçmişine bağlı olarak her bireye özgü bir tedavi planı oluşturacaktır.

Kemik ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmak için doktor ağrı kesici yazabilir. Ayrıca, kandaki kalsiyum seviyeleri çok yüksek olduğunda ortaya çıkan kırık kemikler, kemik ağrısı ve hiperkalseminin yönetilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilirler.

Harici radyasyon kemik ağrısını ve omurilik sıkışmasını tedavi edebilir. Kırık kemiklerin iyileşmesine veya önlenmesine de yardımcı olabilir. Dış radyasyon, bir makinenin cildin içinden vücudun belirli bir bölgesine bir radyasyon ışını yönlendirmesi anlamına gelir. Sistematik radyasyon başka bir yaklaşımdır. Bu, bir kişi vücudunun birçok yerinde kemik ağrısı yaşıyorsa bir seçenektir. Bir kişinin kemik ağrısında, tamamen iyileşmeden veya tamamen kaybolmadan önce geçici bir artış yaşayabileceğini unutmamak önemlidir.

16 Ocak 2021
230 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al