Hangi Kredilerde Dosya Masrafı Geri Alınır?

Hangi Kredilerde Dosya Masrafı Geri Alınır?

Bundan 10 sene öncesini düşünürsek kredi alınırken insanlardan dosya parası adı altında yüklü miktarda para talep ediliyordu. Ancak insanların bu durumdan rahatsız olması ve çözüm arayışına girmiş olması dosya masraflarının da düşünülmesine neden olmaya başladı. Bu konuda hakem heyetlerine yapılmış olan başvurularda da haksız bir talep olduğu yönünde karar alınmış ve yapılan başvuru neticesinde dosya masrafları iade edilmeye başlanmıştır. Ancak bazı insanların da dosya masrafı adı altında alınan paraları yeniden alamamışlardır.

Şu an ise artık dosya masrafı alınmadığını biliyoruz. Gerçi bankalarında bu anlamda faiz oranlarını yükseltip dosya masraflarını bu kredilere yansıtmış olduklarını da görüyoruz. Dolayısıyla onların tek amacı insanlara para verirken ne kadar alabilirim olmuştur. Başlığımız hangi kredilerde dosya masrafı geri alınır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak dosya masrafı şeklinde belirtilmiş olan kredilerin tümünde şeklinde denilebilir.

Yeni kredilerin dosya masrafı ne kadar?

Yeni kredilerde dosya masraflarına baktığımız da 50-60 TL gibi bir rakamın alınmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu halen yüksek bir meblağ gibi görünürken mortgage kredilerinden bu rakamın 1000 TL’ye kadar çıktığını gösterebiliriz. Dosya masrafı almayan bankalarda kredi oranları daha yüksektir.

Çektiğiniz kredilerdeki dosya parası ücretini almak istiyorsanız o zaman mutlaka imzalamış olduğunuz sözleşmenizi yeniden bir incelemeniz gerekiyor. Çünkü bankaların büyük bir bölümü sözleşmeler içerisine çeşitli maddeler ekleyerek size bu ücreti ödemek adına her türlü girişimi yapacaktır.

Ankara konut sigortası teklifi al

Konut Alırken DASK yapılması Zorunlu mu?

Konut alınırken sizden istenilecek olan birtakım belgeler vardır. Bu belgeleri toparlamamanız halinde konutu alabilmeniz mümkün değildir. Özellikle tapu devir işlemlerinde karşınıza çıkan DASK zorunluluğu bunlardan yalnızca bir tanesidir. DASK fiyatları çok uygun olmasına karşın insanların bu sigortayı yaptırmamak istememesi aslında sistemin tam olarak anlaşılmadığını da gösteriyor. DASK yapılmayan bir evin olası depremde yıkılması halinde herhangi bir yardım alabilmesi söz konusu değildir. Doğal olarak deprem olmadan önce gerekli olan tedbirlerin alınması işin en mantıklı olan sonucudur.

HKsigorta.com olarak bizden alacağınız DASK sigortası teklifiyle en uygun fiyata evinizi depreme karşı korumalı bir hale getirebilirsiniz.

Tüm sigorta teklifleri için tıklayın. https://hksigorta.com/

13 Temmuz 2020
322 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al