Kolposkopi nedir?

Kolposkopi, bir tür rahim ağzı kanseri testidir. Bu test esnasında doktor rahim ağzına yakından bakar ve muayene bu şekilde başlar.

Kolposkopi ve biyopsi nasıl yapılır?

Pelvik muayene için yaptığınız gibi bir muayene masasına uzanırsınız. Doktor vajinanıza bir spekulum koyarak açacaktır. Bu, vajinanızın duvarlarını birbirinden ayırır, böylece rahim ağzınıza iyi bakılabilir.

Doktorunuz normal görünmeyen bir şey görürse, biyopsi yapmaya karar verebilir. Bu, küçük bir doku örneği alınacak ve bir laboratuara gönderileceği anlamına gelir. İki tür biyopsi vardır: Biri rahim ağzınızın dışından doku alımı, diğeri ise rahim ağzınızın içinden doku alımıdır. Bazen birden fazla biyopsiye ihtiyaç duyulabilir. Kolposkopi ve biyopsi sadece 5–10 dakika sürer.

Kolposkopi Acıtır mı?

Kolposkopi neredeyse ağrısızdır. Spekulum içeri girdiğinde baskı hissedebilirsiniz. Serviks solüsyonla yıkadıklarında da biraz batabilir veya biraz yanma olabilir ancak bunun dışında acı olmaz. Eğer biyopsi yapılırsa bu durumda birkaç gün boyunca biraz rahatsızlığınız olabilir. Çoğu kadın bunu keskin bir çimdik ya da adet krampı olarak tanımlar. Biyopsi sonrası birkaç gün vajinanızdan küçük bir lekelenme, kanama veya koyu renkli akıntı gelebilir, bunun için endişe etmeniz gerekmez.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kolposkopiye Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Kolposkopiye hazırlanmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yok. İşleri kolaylaştırmak için yapabileceğiniz 2 şey şöyledir:

Kolposkopinizi adet döneminizin olmayacağı zamanlar için planlayın. Nedeni ise rahim ağzını görmeyi kolaylaştırmasıdır.

İşlemin yapılacağı gün randevunuzdan en az 24 saat önce duş almayın, tampon kullanmayın, ilaç kullanmayın ve cinsel birliktelik yaşamayın.

Kolposkopi işlemimden sonra ne yapmam gerekiyor?

Kolposkopi yaptırdıktan sonra vajinanız birkaç gün biraz ağrıyabilir. Biyopsi yaptırdıysanız, lekelenme veya koyu renkli akıntınız da olabilir. Doktorunuz tampon kullanmamanızı söylemediği sürece, ince ped veya tampon kullanabilirsiniz.

Kolposkopi ve biyopsinizden sonra aklınızda bulundurmanız gereken şeyler şöyledir:

  • İstediğiniz anda duş alabilir veya banyo yapabilirsiniz.
  • Biyopsi yaptırmadıysanız, istediğiniz zaman cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
  • Biyopsi yaptırdıysanız cinsel birliktelik için 3 gün beklemeniz gerekir. Bu sayede rahim ağzınızın iyileşmesini sağlamış olursunuz.
  • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız devam edebilirsiniz.
02 Şubat 2021
315 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al