Kaza Sonrası Prim Artışı Ne Kadar Olur?

Kaza Sonrası Prim Artışı Ne Kadar Olur?

Sürücü ister profesyonel olsun ister acemi her zaman risk ile karşı karşıyadır. Ancak riskleri önlemek ve tedbir alabilmek tamamen sizin elinizdedir. Bunun içinde olası durumlara karşı öncelikli olarak tedbirinizi almanız gerekiyor. Bunun yolu da aracınıza kasko ve trafik sigortası yaptırmaktan geçer. Kasko bilindiği üzere devlet tarafından zorunlu tutulmayan bir sigorta türüdür. Her isteyen aracına kasko sigortası yaptırabilir ancak trafik sigortası bunun tam tersi olacak şekilde hareket eder. Yani adından da anlaşılacağı gibi zorunlu olan bir sigortadır. Kasko sigortası sizin aracınızdaki sorunları giderirken trafik sigortası üçüncü şahıslara verilecek olan zararlara karşın devreye girecektir. Bunun içine mutlaka dikkatli hareket etmek ve aracınızın sigortalarını yaptırmak durumundasınız.  Evet, sigortalar bir güvencedir ve mutlaka belli bir ücret karşılığında yapılması gerekir. Ücretler her araca ve sürücüye göre farklılık göstermiş olduğundan dolayı herkese aynı rakamlar çıkmayacaktır. Yani bazıları sigorta için daha yüksek primler öderken bazıları da daha düşük primler ödemek durumunda kalabilirler.

Kasko fiyat teklifi Ankara almak için tıklayın.

Sigorta bir güvence ve bir ücret karşılığında yapılır. Her yıl yenilediğinizde ise size hasarsızlık indirimi yapılarak belli bir oranda indirim hakkı kazanmış olursunuz. İndirimin bozulması hali ise sizin ara vermeniz ya da aracınızla kaza yapmanızdır. Aracınızla kaza yaparsanız bu durumda sigortanızdaki hasarsızlık indirimi de ortadan kalkmış olacaktır. Bu da daha fazla ücret ödemesi anlamına gelir. Trafik sigortasında yıllık olarak düzenlenen bir çeşit kademe söz konusudur ve bu kademeyle birlikte bir anlamda sürücülerin ödüllenmesi sağlanır ve bunun içinde indirimler düzenlenir. Amaç sürücünün olası bir kaza yapması halinde zararını en aza indirebilmesini sağlayabilmektir.

Trafik Sigortası Prim Hesaplaması

Trafik sigortasında prim hesaplaması yapılırken bir takım faktörler göz önünde bulundurulur. Bu durumların hepsi bir araya geldikten sonra hesaplama yapılır ve rakamın ortaya çıkması sağlanmış olacaktır. Aşağıda trafik sigortası prim hesaplaması yapılırken etki edecek olan faktörler listelenmiştir.

  • Aracın trafiğe kayıtlı olduğu il,
  • Sürücünün herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmaması,
  • Zorunlu trafik sigortası için seçilen sigorta şirketi
20 Ocak 2020
415 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al