Ağrılı İdrar ve Nedenleri

Ağrılı İdrar ve Nedenleri

Ağrılı idrar, idrara çıkma sırasındaki rahatsızlığı tanımlayan geniş bir terimdir. Bu ağrı mesane, üretra veya perine kaynaklı olabilir. Üretra, idrarı vücudunuzun dışına taşıyan tüptür. Penisi olanlarda skrotum ile anüs arasındaki alan perine olarak bilinir. Vajinası olanlarda perine, anüs ile vajinanın açıklığı arasında kalan bölgedir.

Ağrılı idrara çıkma çok yaygındır. Ağrı, yanma veya batma gibi bir dizi tıbbi durumu gösterebilir.

Ağrılı İdrara Çıkmaya Ne Sebep Olur?

Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonunun yaygın bir belirtisidir. İdrar yolu engeksiyonu, bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olabilir. İdrar yolunun iltihaplanmasına da bağlı olabilir. Üretra, mesane, üreterler ve böbrekler idrar yolunuzu oluşturur. Üreterler, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan tüplerdir. Bu organların herhangi birinde iltihaplanma, idrar yaparken ağrıya neden olabilir.

Hamile veya menopozda olan kişilerde idrar yolu enfeksiyonları gelişme riski de yüksektir.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon geçirdiyseniz, idrar yaparken de ağrı hissedebilirsiniz.

Ağrılı idrar için taranmalar önemlidir, özellikle de her zaman semptomları olmadığı için. Cinsel olarak aktif olan birçok kişi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Prostat : Prostatlı kişiler prostatit nedeniyle ağrılı idrara çıkma yaşayabilir. Bu durum prostat bezinin iltihaplanmasıdır. İdrarda yanma, batma ve rahatsızlığın birincil nedenidir.

Sistit: Ağrılı idrara çıkmanın bir başka nedeni de mesane zarının iltihaplanmasıdır. İnterstisyel sistit (IC), ağrılı mesane sendromu olarak da bilinir. En yaygın sistit türüdür. IC semptomları mesane ve pelvik bölgede ağrı ve hassasiyeti içerir. Bazı durumlarda radyasyon tedavisi mesane ve idrar ağrısına neden olabilir. Bu durum radyasyon sistiti olarak bilinir.

Üretrit:  Genellikle bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon nedeniyle üretranın iltihaplandığını gösterir. Üretrit genellikle idrar yaparken ağrıya neden olur ve ayrıca idrara çıkma dürtüsünün artmasına neden olabilir.

Epididimit: Ağrılı idrara çıkma, epididimit veya penisi olanlarda epididim iltihabından da kaynaklanabilir. Epididymis testislerden testisler ve depolar ve hamle spermin arka kısmında yer almaktadır.

Pelvik inflamatuar hastalık: PID, fallop tüplerini, yumurtalıkları, serviksi ve uterusu etkileyebilir.  

Böbrek Taşı: Böbrek taşlarınız varsa rahat idrara çıkmakta zorluk çekebilirsiniz. Böbrek taşları, idrar yolunda bulunan sertleşmiş malzeme kütleleridir.

29 Mart 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al