Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almalısınız?

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almalısınız?

Çok fazla kilo alırsanız, doğum sırasında ve doğum sırasında diyabet, hipertansiyon gibi  komplikasyon olasılıklarınızı arttırırsınız. Hatta doğum yaptığınızda muhtemelen çatlaklar ve fazladan kilolarla karşılaşacağınızdan bahsetmiyorum bile. Yapılan araştırmalara göre annelerin yüzde 47’sinin hamilelik sırasında önerilen miktardan daha fazla kilo aldığı, hem kendilerini hem de bebeklerini hamilelik sırasında ve sonrasında sağlık sorunları açısından riske attığını ortaya koydu.

Tüm bunlar kulağa çok zor gelse de, çoğu durumda kilo alımınızı kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Örneğin doğum öncesinde Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

İşte hamilelik sırasında sağlıklı miktarda kilo almak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli bilgiler.

Hamileyken Yenebilecek En İyi Yiyecekler

Hamilelikleri sırasında kadınlar için önerilen kilo alma hedef aralığı 25 ila 35 arasındadır, ancak bu, Vücut Kitle İndeksi normal ağırlık kategorisine giren kadınlara yöneliktir. Gebelik sırasında kilo alımı boyunuza ve kilonuza göre değişebilir. Kişisel kilo alma hedefinizi belirlemenin ilk adımı gebelik öncesindeki kilonuzu belirlemektir.

Ne Kadar Kilo Almalı Ve Ne Zaman

Kilonuzu hesaplamak için kullanılan denklemin aksine, kilo verme süreci kesin bir bilim değildir. Kilo alma hızınız, metabolizmanız, aktivite seviyeniz ve genetiğiniz gibi çeşitli faktörlere bağlı değişebilir. Hamileliğiniz boyunca doktor randevularınızı sürdürmenin önemli olmasının bir başka nedeni, üç aylık döneme göre değişen genel kilo alma kılavuzları vardır.

Gebelik öncesinde Ankara özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

İlk Üç Aylık Dönem

Bebeğiniz hala çok küçüktür, bu da toplam üç ile dört kilodan fazla almanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Sabah mide bulantısından muzdaripseniz, biraz kilo kaybedebilirsiniz. iştahınızın arttığı ve ikinci üç aylık dönemde bu kiloları telafi edebilirsiniz.

İkinci Üç Aylık Dönem

Bebeğiniz ciddi şekilde büyümeye başlar. Kilo alımınız artar. Hamileliğinize normal kiloda başladıysanız bu dönemde toplamda yaklaşık 14 kiloya kadar alırsınız.

Üçüncü Üç Aylık Dönem

Bebeğinizin kilo alımı hızlanacak, ancak bazı anneler dokuz ay boyunca kilolarının sabit kaldığını hatta bir veya iki kilo düştüğünü fark edebilir. Bu nadiren yaşanan bir durum olduğundan dolayı doktor kontrolleriniz sırasında olası riskler hakkında bilgi verecektir.

03 Eylül 2020
331 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al