Trafik Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Trafik Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Trafik sigortası geçtiğimiz yıllara oranla iki üç kat daha yükselmiştir dolayısıyla eskiye oranla fiyatların yüksek olması da birçok araç sahibinin trafik sigortasını yapmadığını bize gösterdi. Bu da sürücülerin ister istemez kafasında acaba trafik sigortasını yaptırmazsam ne olur? Ya da trafik sigortasını yaptırmadan satışını verebilir miyim? Gibi soruları düşünmeye başladılar.

Peki, bir sürücü aracına trafik sigortası yaptırmadan noter satışını yapabilir mi?

Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Bu konuyu iki şekilde değerlendirebiliriz. Birincisi araç yeni mi alınmış yoksa var olan bir araç mı ona göre düzenleyelim. Çünkü her iki durumda da şartlar biraz farklı olmaktadır.

 • Yeni aldığınız bir aracın satışı 30 gün içerisinde sigortasız olarak yapılabilmektedir.
 • Eğer ki aracınız var olan bir araç yani ruhsatı varsa bu durumda aracın süresiz olarak satışı yapılabilmektedir.
 • Sıfır alınmış bir aracın 30 gün içerisinde mutlaka ruhsatının çıkarılmış olması gerekir. Dolayısıyla 30 gün sonrasındaki satışta mutlaka aracın sigortasının olması gerekir.
 • Muayenesiz araçlarda satış söz konusu değildir bunun için sigortanın mutlaka yapılmış olması gerekir. Çünkü araç muayenesi için sigortanız yoksa işlem yaptıramazsınız.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi aracınız varsa ve siz onun satışını yapmak istiyorsanız bu durumda notere gittiğinizde satışla ilgili herhangi bir problem yaşamazsınız. Sigortayla ilgili olarak bilinmeyen bir husus vardır o da şudur. Bir sürücü sigortası olan aracını sattıktan sonra aracın yeni sahibi üzerinde sigortası 15 gün daha devam eder. Bu 15 gün içerisinde araç herhangi bir kazaya karışırsa bu durumda sizin sigortanızla işlem yapılır. Bu yüzden trafik sigortası olmayan bir aracın satışının yapılması halinde bu durumu yeni alıcıya mutlaka belirtmek gerekiyor. Çünkü alıcı herhangi bir kaza yapması halinde bu durumu bilmesi gerekir. Bildirilmemesi halinde ise alıcı mağduriyet yaşayabilecektir.

Sıfır araçlarda ise durum biraz daha farklıdır. Araçlar yeni satış işleminde ruhsatın bir yaprağı size bir yaprağı da noterde kalacaktır. Noterde kalan bölüm aracın trafik tescili ile bölümüdür. Bunun yerine size geçici bir belge verilir ve bu belgenin de 30 gün geçerlilik süresi vardır. Sonrasında ise aracınızın ruhsatını bu süre içerisinde mutlaka çıkarmanız gerekir. Emniyet ise sigortasız olarak kesinlikle işlem yapmayacaktır.

29 Temmuz 2019
1.632 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. Haydar Kırık dedi ki:

  Aracımın 3 aydır sigortası ve muayenesi yok.Noterden satışını versem alıcı kendi adına sigorta yapsa muayenede sıkıntı yaşar mı?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, Sigortasız ve muayenesiz araç satışı yapılamıyor maalesef. Siz sigortanızı yaptırıp ardından muayeneyi yaptıracaksınız ve sonrasında noter satışı yapabilirsiniz.
   satıştan sonra sigortanızı tekrar iptal ettirip iadenizi alabilirsiniz

 2. murat dedi ki:

  Merhaba.aracımın muayenesi var ama sigortası yok gün önce bitti noterden bu haliyle satış yapabilir miyim teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Muayene olmadan satış işlemi yapılamıyor ve sigorta olmadan da muayene yapılamıyor.
   Yani satışa giderken hem muayenenizin hem de sigortanızın olması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al