Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Sürücü olabilmek için öncelikli olarak ehliyetinizin olması gerekiyor. Yani her ne kadar usta bir sürücü olduğunuzu iddia ediyor olsanız da ehliyetinizin olmadan trafiğe çıkmanız yasaktır. Bunun için ehliyet alabilmek için öncelikli olarak bir sürücü kursuna yazılmanız gerekiyor. Sürücü kursundan alacağınız bilgiler ve pratik sonrasında ehliyet sınavına girebilir ve ehliyet almaya hak kazanabilirsiniz. Bunun dışında ehliyet alabilmenizi başka bir yolu yoktur.

Fakat önemli bir husus var ki her sürücü kursuna giden birisine ehliyet verilmez. Dolayısıyla geçerli olan dereceyi almanız gerekiyor. Eğer ki yazılı sınavlardan ve direksiyon sınavından geçerli not alırsanız o zaman stajyer sürücü olarak ehliyet almaya hak kazanabilirsiniz. Burada merak edilen husus ise ilk kez ehliyet kursuna yazılmış olan bir sürücü adayı yazılı sınavı ya da direksiyon sınavını geçemezse kaç kez daha girme hakkı var. Yani tek bir seferde almak zorunda mıdır? Yoksa kendisine tanınmış olan başka hakları da var mıdır?

Sorunun yanıtını herkesin bildiğini düşünüyoruz ancak burada sayı konusunda bilgi eksikliği olabilir. Yani herkes yeniden sınava girebilir ancak bu istediği kadar olmayacaktır. 2019 yılı itibariyle sürücü kursuna yazılmış olan bir sürücü adayı toplamda 4 kez sınava girme hakkına sahiptir. 4 kez hem teorik yazılı sınav hem de direksiyon için geçerli olan bir sayıdır.

4. Kez Direksiyon Sınavından Geçemezseniz Ne Olur?

Yukarıda belirttiğimiz gibi 4 kez sınava girdiniz ancak yine de kazanamadınız bu durumda tekrardan kursa başlıyor olmanız ve yeniden eğitim almanız gerekiyor. Bunun içinde aslında 4 kez sınava girmek sürenin biraz daha kısaltılması ve sürücü kursuna ekstra para vermemek anlamına geliyor. Sürücü kursuna bir kere gidiyorsunuz ve sonrasında 4 kez sınava girme hakkınız oluyor. Her sınav arasında belli bir süre oluyor. Bu süre içerisinde hangi sınavdan kalmışsanız ona çalışarak bir sonrakinde biraz daha iddialı olabilirsiniz. Örneğin özel direksiyon dersi alabilirsiniz. Ya da trafik dersinden kalmışsanız verilmiş süre içerisinde o derse biraz daha önem verebilirsiniz.

Sadece 1 dersten kaldınız diğer derslerden de tekrar sınava girmeniz gerekir mi?

Bir sonraki sınavda ise hepsinden girmenize gerek yok. Sadece hangi dersten kalmışsanız o dersin sınavına giriyorsunuz.

30 Eylül 2019
418 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al