Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyonda bazı değerler vardır bu değerler her insanda aynı ya da birbirine oldukça yakındır. Kişinin vücudunda bu değerler normalin altına ya da üstüne çıktığında tansiyon oluşuyor demektir. Bunlar ise iki şekilde adlandırılır büyük tansiyon ve küçük tansiyon olarak. Büyük tansiyonun görevi kalbin kanı damarlara göndermesi sırasında ölçülen değerdir. Bunun değeri ise erişkin bir insanda 10 ile 14 arasında olması gerekmektedir. Bebeklerde bu durum düşüktür ancak gelişmeye başladıkları sürece tansiyon normal erişkinlerin düzeyine dönecektir.

İsterseniz tansiyon nasıl ölçülür bu süreç hakkında da bir bilgi verelim sizlere.

Tansiyon bir alet tarafından ölçülmektedir. Ancak bunun için herhangi bir hastaneye ya da doktora gitmeye gerek yoktur. Yani temin edilebilecek basit bir alet yardımıyla tansiyonunuzu evde de ölçebilirsiniz. Bura da yalnızca bilmeniz gereken şey tansiyonun değerlerinin kaç olması gerektiği ve büyük tansiyon küçük tansiyon ayrımı. Bu aletler civalı aletler olduğu için hassas bir ölçüm yapmaktadırlar. Bu aletlerin günümüzde parmakla ölçebilen çeşitleri de çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Tansiyonu ölçerken şunlara dikkat etmelisiniz. İlk önce kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortam hazırlamanız gerekiyor bunun içinde ya oturmalısınız ya da yatmalısınız ve dinlenmiş olmanız gerekir. Yorgunsanız bir şeylerle uğraşıyorsanız değerler sizi yanıltabilecektir. Üzerinizdeki kıyafetinizin kol kaslarınızı sıkmamasına özen gösterin kolunuzu gevşekçe tutun ve göğüs hizasında yani kalbinize denk gelecek bir biçimde tutmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tansiyon cihazınızı başlatmalısınız bilekten ölçen alet kullanıyorsanız düğmesine basıp beklemeniz yeterli koldan kendiniz yapıyor iseniz şişirmek için pompalayınız. Yeteri dereceye geldiğinizde bir iki saniye bekledikten sonra yavaşça ibreyi gevşetin burada hava yavaş yavaş inmesi gerekiyor. Kulaklık yardımı ile dinliyorsanız ilk duyduğunuz ses büyük tansiyon sesin kendiliğinden kaybolduğu nokta ise küçük tansiyon demektir. Ancak bu durum koldan ölçülen tansiyon aletleri içindir. Normalde günümüzde bu değerleri kendileri otomatik olarak veren tansiyon aletleri bulunmaktadır.

Genellikle tüm insanlarda yani çoğunluk şeklinde söylemek gerekirse tansiyon değerleri oynak çıkmaktadır bu da genelde yüksek olur. Ancak bu çok gazla sorun teşkil etmez, ama tavsiyemiz kişilerin tansiyonlarını düzenli aralıklarla ölçmeleri ya da ölçtürmeleri yönündedir.

30 Temmuz 2021
208 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al