K Vitamininin Faydaları Nelerdir

K Vitamininin Faydaları Nelerdir

K vitamininin sağlığa faydaları arasında kalp, osteoporozun önlenmesi, adet ağrısından kurtulma, kanser riskinin azalması, iç kanamadan korunma, safra yollarının tıkanmasının önlenmesi ve adet akışının azalması yer alır.

K vitamini, insan vücudunun bağırsaklarında bulunan yağda çözünen bir vitamin olarak kabul edilir. Bu vitaminin oynadığı en hayati rol, kan pıhtılaşmasını kontrol etmek ve yaralanma sırasında kan kaybını önlemektir. Ayrıca, sağlıklı kemiklerin oluşumuna ve korunmasına yardımcı olan gıdalardan kalsiyum içeriğinin emilmesine yardımcı olur.

K Vitamini Eksikliği

Plasenta bu besin için çok iyi bir taşıyıcı olmadığı için K vitamini eksikliği genellikle bebeklerde bulunur ve bu nedenle K vitamini eksikliği kanama gibi durumların gelişmesine neden olur. K vitamini eksikliği kolayca osteoporoza veya ciddi bir kalp rahatsızlığına dönüşebilir.

Türler

K vitamini, 2-metil-naftokinon türevlerini içeren bir gruptan oluşur. Bu vitaminin dikkate değer üç formu, K1, bağırsaklarda bulunan doğal bakteriler tarafından oluşturulan K2 ve K3’tür.

K Vitamini Zengin Gıdalar

Karalahana, karahindiba yeşillikleri, hardal yeşillikleri, fasulye, şalgam yeşillikleri, lahana, maydanoz, lahana, ıspanak, marul ve brokoli, çilek, yumurta, tavuk ciğeri, balık.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

K Vitamininin Faydaları

K vitamini, osteoporozun ve kemik mineral yoğunluğu kaybının önlenmesinde önemli bir rol oynuyor. İnek sütü bile bu vitaminin iyi ve zengin bir kaynağıdır ve kemik mineral yoğunluğunun iyileştirilmesine yardımcı olur. Osteoporozun en önemli belirtisi kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Genellikle elli yaşından sonra ortaya çıkar ve pek çok post bulunan menopoz.

K vitamini, kalsiyumu vücutta taşıyarak kan pıhtılaşmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Kan damarlarındaki yırtıklar nedeniyle yaralanma anında meydana gelen protrombinin birleşmesinde önemli bir rol oynar.

K vitamini, arteriyel kalsifikasyonun güçlü bir inhibitörüdür. Kalp duvarlarında kalsiyum birikmesini önler ve kalp krizi ve felç riskini azaltır.

K vitamini eksikliği, aşırı adet kanamasına yol açabilir. Bu nedenle yeterli miktarda k vitamini alımı önemlidir ve kan akışını azaltacaktır.

K vitamini, karaciğerde kanama tehdidini, zayıf besin emilimini, sarılığı veya uzun süreli antibiyotik veya aspirin kullanımının kombinasyonunu azaltmaya yardımcı olur.

K vitamini, hormonların optimal işleyişini sağlayarak adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur ve ilişkili adet ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

13 Aralık 2021
106 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al