Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Freni Olmayan Araçlar Sigortalanır mı?

Freni Olmayan Araçlar Sigortalanır mı?

Sigortacılık sektöründe riskler esastır. İnsanların sigorta yapmalarının amacı ise meydana gelebilecek olan zararların karşılanabilmesini sağlamak dolayısıyla ödenmesi gereken bedel, risk durumuna göre değerlendirilir. Bir araçta risk ne kadar aza indirilirse sigorta fiyatı da o kadar düşecektir.  Freni olmayan bir araç konusunda da kime sorarsanız sorun yanıt olumsuz olur. Çünkü bu şekilde bir aracın trafiğe çıkması yasak olarak kabul edilir, çünkü kaza kaçınılmaz bir durumdur. Üstelik üçüncü kişilere verilecek olan zarar da oldukça yüksektir.

Bu verilerden yola çıktığımızda zaten yasal olmayan bir şekilde trafiğe çıktığınızda herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Bunun için de sigorta şirketi başınıza gelebilecekleri bildiklerinden dolayı sigortanızı yapmaz ya da sigorta ödemesi yapmaz.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifi alabilirsiniz.

Fren Disklerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren bir aracın sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Bunun içinde dönem dönem kontrol ettirilmesi mutlak bir gerekliliktir. Özellikle fren diskleri can ve mal güvenliği için önemli olduğundan dolayı araç sahiplerinin disklerinin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

Fren diskleri kullanıma bağlı olarak bitebilir. Bu durumda da şu sorunlar ortaya çıkacaktır.

  • Aracı kullanırken frene bastığınız anda normalden daya yoğun bir ses çıkıyorsa bu durumda disklerin bitmiş olduğundan şüphe edilebilir.
  • Diskler bitmeye yakın artık frenlerde eski düzeyde tutmayacaktır ve bu da fren disklerinin değişmesi gerektiği zamanın geldiğini gösterir
  • Frene basınca ayağınızın altında gereğinden fazla boşluk oluşacaktır. Bu durumda disklerin bittiği anlamına gelebilir. Buradaki boşluk şeklinde bahsettiğimiz şey aracın frenlerinin tam olarak sıkmamasıdır.
  • Disklerin bittiğini elinizle de kontrol edebilirsiniz. Bunun için parmağınızı jantlarınızın arasında yer alan fren balatasının üzerine koyduktan sonra araç balatanızın eninin parmağınızdan daha ince olduğunu görürseniz bu durumda fren diskinin değişme zamanı gelmiştir demektir.
  • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz her işlemi aracınız soğukken yapmalısınız. Özellikle de elinizi fren balatasının üzerine koyduğunuz da parmağınızın yanmaması açısından bu önemlidir.

Fren Disklerinin Önemi Nedir?

Aracınızın güvenli açısından ve can güvenliğiniz açısından fren disklerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Fren disklerinin zayıf olması, beraberinde araç kazalarının meydana gelmesine neden olabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan aracınızın fren disklerinin bittiğini fark etmeniz durumunda mutlak olarak ilgili yetkili servise başvurmalı ve aracınızda mutlak olarak yeni ve orijinal fren diskleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

26 Mayıs 2020
38 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al