Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Yeşil Dalga Nedir?

Büyük şehirlerde otomobil sürücülerinin en çok şikayet ettiği konuların başında trafik geliyor. Çünkü aracı ile belli zamanlarda trafiğe çıkan bir sürücü saatlerce yolda kalmak zorunda oluyor. Sürücüleri araç sürmekten soğutan en önemli faktörlerin başında gelen bu durum ise bir takım sistemler uygulanarak çözümlenmeye çalışılsa da halen net olarak üstesinden gelinmiş değil. Her yıl yeni yollar ve düzenlemeler yapılıyor fakat her gün trafiğe yeni çıkan otomobiller sayesinde bu pek mümkün olmuyor. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman ise trafiğin çözümü için alt yapıya daha fazla önem veriliyor ve ulaşımında toplu taşıma araçlarıyla yapılması için yönlendirmeler yapılıyor. Bizim ülkemizde toplu taşım ücretlerinin neredeyse otomobilinizle yolculuk etmekten hiçbir farkı olmadığından dolayı sürücülerde kendi araçlarıyla yollara çıkıyorlar. Peki trafiğin düzene girmesini sağlayacak olan bu sistemlerden biri olan yeşil dalga nedir? Daha önce hiç duydunuz mu? Tahmin ediyorum ki büyük şehirde araç sürmek zorunda olan sürücülerin tamamı bu uygulamadan haberdar ancak küçük şehirlerde bu sistem daha tam aktif olarak uygulanmıyor. Sözü uzatmadan yeşil dalga sistemin ne demek olduğuna bir bakalım.

Yeşil dalga sistemi nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu sistemin amacı tamamen trafiğin rahatlatıp belli bir düzene getirilmesini sağlamak. Özellikle de yoğun olan bölgelerde uygulandığı zaman büyük başarı sağlıyor. Sistem arka arkaya yanan yeşil ışıklardan oluştuğu için belirlenmiş km hızında gittiğiniz zaman kırmızı ışığa takılmıyorsunuz ve bu sayede trafiğin akışı da normal bir seyirde gidiyor. Eğer siz belirlenmiş olan hızın altında ya da üstünde giderseniz bu durumda bir kez yakalandığınız kırmızı ışığa sürekli yakalanmak gibi bir durumunuz söz konusu bunun içinde sürücüler aynı hızda seyrettiklerinde yoğun olan bölgeden bu ışıklar sayesinde rahatlıkla sıyrılabiliyorlar. Sistem otomatik bir şekilde hareket ettiğinden dolayı o yolda trafik polisi vs. Olması da gerekmiyor.

Yeşil dalga uygulaması yapılan yolda her şey zaman ayarlı olarak ilerler ve siz bu zamana riayet ettiğiniz zaman hiçbir sorun yaşamazsınız. Türkiye bu sisteme belli başlı noktalarını entegre etmiş olsa da trafiğin genelinde uygulanması da pek mümkün olmuyor. Ancak kilit noktalarda sağlamış olduğu başarı da bu sistemin iyi düşünülmüş olduğunu gösteriyor.

23 Nisan 2019
169 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al