Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk insanın kendisini çok iyi hissettiği bir anda aniden içine kapanık bir hale gelmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Manik depresyonla bağdaşan bir ruh haline bürünüyor olunması ise belirtisi olarak değerlendirilebilir. Bunun içinde hastalığın tanısı konulurken çok iyi şekilde değerlendirme yapılması şarttır. Özel hastanelere baktığımız zaman ise bipolar bozukluk konusunda oldukça iddialı olan bölümlerinin olduğunu biliyoruz. Bunun içinde iyi bir hastane ve merkez seçmekte fayda vardır. İnsanın ne zaman depresyona ya da benzer sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceği belli olmayacaktır. Bunun içinde özel sağlık sigortası yaptırmak en doğru çözüm olacaktır.

Bipolar bozukluk hastalığı teşhisi konulmuş olan bir hastanın ruh halinin uç noktalarda olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu tarz kişiler hiperaktifleşmeye başlarken bir anda kendilerini çok mutlu hissedebilirler. Ancak depresyona girdiklerinde de kendilerini çok kolaylıkla kapatabilecekler hatta işin daha da kötüsü intihar eğilimi içerisine girebileceklerdir. 

Bipolar bozukluk henüz başlangıç aşamasındaysa bu durumda bir yıl içerisinde birkaç kez atak meydana gelebilir. Genelde bu durumu yaşayan insanlar fark edilirler ancak hastalık daha da ilerlediğinde durumun fark edilmesi de mümkün olmayacaktır. Bipolar bozukluğun meydana gelmesinde ise bir takım nedenler vardır ancak bu nedenler kesin olarak söylenemez. Beyindeki kimyasal dengesizlik, genetik faktörler ve tetikleyici etkiler bipolar bozukluğa neden olabilecek sorunlardır. 

Beyindeki kimyasal dengesizlik

Beyindeki kimyasal dengesizlik ise beynin fonksiyonlarını kontrol eden kimyasalların bozulması neticesinde olacaktır. Beyin kontrolü kaybettiğinde insan da istemsiz davranış ve konuşmalar içerisinde olabilir. Bazı uzmanlara göre ise bu durumun genetik olduğu da belirtilmiştir. Eğer ki insanın ailesinde özellikle de birinci derece de yakınlarında böyle bir hastalık varsa bu durumda geçmesi de muhtemel sonuçlar arasındadır.  Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tetikleyici unsurlar ise travmalar olarak bahsedilebilir. Kişinin yaşadığı bir ilişkinin bitmesi, cinselliğiyle ilgili sorun yaşaması, istismar, aile üyelerinden birinin ölümü tetikleyici nedenler arasında gösterilebilmektedir.

Sonuç olarak insanın yaşamında beklenmedik gelişebilen yaşamı değiştirici etkenler olabilir. Dolayısıyla bu etkenler sizi depresyona götürebilecek sonuçlar ortaya çıkarabilecektir. Belirtilerine baktığımız zaman ise aşırı uç noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Bipolar bozukluk hastaları etrafındaki uyarılardan bu hastalığı fark edebilirler.

13 Kasım 2019
167 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al