Trafik Kazaları Sonrasında Ödeme Nasıl Olur?

Trafik Kazaları Sonrasında Ödeme Nasıl Olur?

Araçların trafikte seyir halindeyken güvenli bir şekilde hareket edebilmesinin en kapsamlı yolu sigortalı olmasıdır. Araç sigortaları ise 2’ye ayrılır. Bunlardan ilki her aracın yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası ikincisi ise isteğe bırakılmış olan kasko sigortası. Bu iki sigortayı birbirinden ayıran özellikler söz konudur. Bunlardan trafik sigortası karşı sürücünün maddi hasarlarının güvence altına alınmasını kapsarken kasko sigortası ise sürücünün hasarlarını karşılar.

Trafik sigortası zorunlu olduğu için onu yaptırmamak gibi bir seçeneğiniz olamaz. Lakin buna rağmen yaptırır ve trafikte sigortasız yakalanırsanız bu durumda tarafınıza kesilecek olan cezaları ve yaptırımları da kabul etmiş sayılırsınız. Trafik sigortasında primler Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bu sayede üçüncü şahısların maddi kayıpları ve ölüm ya da sakatlık halinde durumlarının karşılanması sağlanır

Trafik sigortalarında sürekli olarak yenilikler ve düzenlemelerin yapılmış olduğu bilinir. Bunun içinde son yapılan düzenleme sonrasında bir takım soru işaretleri de ortaya çıkmıştır. Mesela sigorta yaptıranların en çok merak ettikleri konular arasında trafik sigortası geri ödemesi vardır. Yani geri ödeme demek paranın hesaplanarak aracın sahibine geri verilmesi demektir. 

2017 yılında trafik sigortalarında önemli bir artış olmuş ve daha sonrasında Hazine Müsteşarlığı tavan fiyat uygulaması açıklamıştır. Yan bu da demek oluyor ki 2017 Nisan öncesinde yüksek bir fiyattan sigorta yapılan poliçe sahiplerinin istemeleri durumunda iptal edilerek yerine yeni tavan fiyat üzerinden poliçe kesilmesi ve arada meydana gelecek olan farkında sürücüye tekrar iade edilebileceği duyurulmuştu. Ancak sonrasında yayınlanan genelge ile bu iptal isteminin de yapılamayacağı açıklandı.

Sigortanın İptali Nasıldır?

Trafik sigortası zorunlu olmasının yanı sıra aynı zamanda 1 yıllık süreyi kapsamaktadır. Dolayısıyla bu sigorta poliçeleri isteğe bağlı olarak değiştirilemez ve iptal edilmez.  Bunlara rağmen aşağıdaki durumların gerçekleşmiş olması halinde sigorta geri ödemesi de gerçekleştirilebilir.

Geri Ödeme Şartları

Aracın poliçe sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda,

Aracın hurda ya da perte çıkarılacak şekilde olup trafikten men edilmesi sonrasında,

Aracın bir başka kişiye satışı halinde,

Sıfır alınan bir aracın yeniden bayiye iade edilmesi halinde,

Aracın mükerrer bir poliçesinin bulunması,

Yukarıda belirtilmiş olan şartlar halinde araç sahipleri poliçelerinin iptalini isteyerek paralarının tekrar kendilerine iade edilmesini talep edebilirler. 

17 Aralık 2019
462 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al