Kalsiyum Nedir ve Faydaları Nelerdir

Kalsiyum Nedir ve Faydaları Nelerdir

Kalsiyumun yararları arasında en önemlileri kemik ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olmasının yanı sıra kolon kanserinin önlenmesine ve obezitenin azaltılmasına yardımcı olmasıdır. Doğumdan yaşlılığa kadar ona ihtiyacımız var. Bebeklik çağında uygun kemik ve diş gelişimi için gereklidir; sırasında ergenlik, kemikler geliştirirken, kalsiyum büyümesini desteklemek için tekrar esastır.

Son olarak, yaşlandıkça, kemiklerimiz gözenekli ve zayıf olma eğilimindedir, bu nedenle bol miktarda kalsiyum alımı gerektirir. Etrafımızda çok fazla süslü diyet varken, süt ürünleri de dahil olmak üzere tüm gıda grupları gibi kalsiyum açısından zengin gıdalardan genellikle kaçınma eğilimindeyiz. Bu kaçınma genellikle eksikliğine neden olur.

Kalsiyum bir yetişkinde toplam vücut ağırlığının %2’sini oluşturur. Kemiklerde ve dişlerde yüksek miktarda bulunur. Dolaşım sisteminde de hayati tehlike oluşturan kanamaları önleyen mineral izleri bulunur.

Kalsiyum Açısından Zengin Besinler

Uzun süreli hastalığa neden olabilecek kalsiyum eksikliğinden kaçınmak için kalsiyum alımı önemlidir. Kalsiyum bakımından zengin besinler için TIKLAYIN!

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Vücuttaki kalsiyum eksikliğini tanımak oldukça kolaydır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı çok belirgin semptomları vardır:

 • Kaslar ağrıyor ve seğiriyor
 • Kramplar ve spazmlar
 • çarpıntı
 • Yüksek kan basıncı
 • osteoporoz
 • Gevşek dişler
 • diş eti hastalıkları
 • Uykusuzluk hastalığı
 • adet öncesi kramplar
 • tetani
 • Hipertansiyon
 • Artrit

Çoğu zaman, doğumdan beri kalsiyum ile beslenmeyen çocuklar, kemiklerin zayıf ve esnek hale geldiği raşitizmden muzdariptir, bunun sonucunda eğik bacaklara, çökük göğüslere ve boncuklu kaburgalara sahiptirler. Bu nedenle, yaşlılıkta osteoporoz risklerini önemli ölçüde azaltabileceğinden, büyümekte olan çocuklarda ve gençlerde düzenli bir kalsiyum kaynağı çok önemlidir. Osteoartrit , 50 yaş üzerinde her üç kadından birinde ve her 12 erkekte bir görülen yaygın bir rahatsızlıktır.

Kalsiyumun Faydaları

Sağlıklı kemikler, diş etleri ve dişler için önemli bir mineraldir. Doktorlar, özellikle osteoporoz veya osteopeni gibi kemik sorunlarının erken belirtilerini gösteren kadınlara sıklıkla kalsiyum takviyesi almalarını önerir.

Kalsiyum omurgayı güçlendirir, sırt ağrısının varlığını hafifletmeye yardımcı olur ve kemikleri uygun şekilde tutar. Aynı zamanda hareket özgürlüğünüzü engelleyebilecek ve aşırı derecede acı verici olabilen artrit ve osteoporozu da önler.

Kalsiyum, hem erkeklerde hem de kadınlarda optimal vücut ağırlığının korunmasına etkili bir şekilde yardımcı olur. Diyetinizde herhangi bir mineral eksikliği varsa, vücut paratiroid hormonu salgılama eğiliminde olacaktır, bu da kemikleri onu kan dolaşımınıza salması için uyarır . Bu dengeyi korur. Öte yandan, paratiroid hormonu da yağ üretimini uyarır ve parçalanmasını önler, bu da sizi obez yapabilir. Temel olarak, obezitenin içeri girmemesi için doğru miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olun.

07 Aralık 2021
107 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al