Masajın Sinirler ve Yumuşak Dokular Üzerindeki Etkileri

Masajın Sinirler ve Yumuşak Dokular Üzerindeki Etkileri

Masajın türüne bağlı olarak, kaslarınız, eklemleriniz, sinirleriniz veya cildinizin altındaki bağ dokusu katmanları üzerine iyi gelecektir.  Masaj, siyatik ağrısını hafifletmek için vücudunuzda aşağıdaki değişikliklerin meydana gelmesine neden olabilir:

Kasları Gevşetir

Gövde, çekirdek ve alt sırt kaslarınız gergin olduğunda, alt sırtınızdaki siyatik sinir köklerine baskı uygulayabilirler. Sıkı kaslar da küçük ağrılı nodüllere düğümlenerek tetik noktası ağrısına neden olabilir. Masaj terapisi, bu kasları etkili bir şekilde gerebilir, gevşetebilir ve uzatarak bel ve bacaklarınızdaki ağrıyı ve işlevi iyileştirebilir.

  • Kan Dolaşımını İyileştirir

Masajdan elle yapılan yumuşak doku manipülasyonu, cildinizdeki ve daha derin dokulardaki kan damarlarını uyarır. İyileşmeyi teşvik eden, ağrılı bölgelere kan, oksijen ve diğer besin maddelerinin artmış sirkülasyonu vardır.

  • Endorfin Salgılar

Masaj, beyninizdeki özel sinir lifleri olan belirli basınç reseptörlerini uyarır. Bu basınç reseptörlerinin uyarılması, vücudun doğal iyi hissetme hormonu olan endorfin salgılayarak ağrının azalmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

  • Stresi Azaltır

Basınç reseptörlerinin uyarılması, vücudunuzdaki strese neden olan hormon olan kortizol düzeylerinin düşürülmesine de yardımcı olur. Azaltılmış stres, daha az ağrı algısı ile bir rahatlama hissi sağlamaya yardımcı olur.

Aromatik yağlar veya uçucu yağlar kullanılabilir. Bu yağların bazıları dokular üzerinde terapötik bir etkiye sahip olabilir ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yağların kokusu da genel bir rahatlama hissi sağlamaya yardımcı olur.

Masaj eğitimli bir profesyonel tarafından yapıldığında genellikle güvenlidir. Nadiren, kuvvetli basınç uygulaması nedeniyle artan ağrı, sertlik veya kan damarlarında hasar meydana gelebilir.

Terapötik masajların masaj terapistleri, fizyoterapistler, spor hekimliği uzmanları, mesleki terapistler ve diğer kalifiye sağlık pratisyenleri gibi kalifiye, eğitimli profesyonellerin yapması gerekir.

Masaj terapisti aramaya başlamadan önce neyi başarmak istediğinizi belirleyin. Örneğin, belinizin alt kısmındaki gerginliği azaltmak istiyorsanız, nöromüsküler terapi gibi özel kas gevşetme teknikleri konusunda eğitim almış birini bulun. Amacınız sadece endorfin seviyenizi yükseltmekse, temel bir derin doku masajı iyi gelecektir.

Yüksek tansiyon veya sinir problemleri gibi belirli sağlık durumlarınız varsa, doktorunuz, siyatik ağrınız için masajın güvenli bir seçenek olup olmadığını size söyleyecektir.

26 Mart 2021
221 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al