Türkiye Sigorta ve Birleşme

Türkiye Sigorta ve Birleşme

Kamu sigorta şirketleri tek çatı altında birleşti. Uzun süre öncesinden hayata geçirilmesi planlanan yeni bir sigorta şirketi devreye girmiş durumda. TVK yani Türkiye Varlık Fonu tarafından sürecin yönetilmiş olduğu, kamuda görev yapan sigorta firmalarının tek bir çatı altında birleşmesini hedef alan karar genel kurul toplantısında onaylandı.

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılmış olan açıklamaya göre, fon tarafından ülke ekonomisinin geliştirilmesi, bankacılık dışı finansal sektörlerinde gelişmesi, ekonomi programı çerçevesinde planlanmış olan reformlara ivme kazandırılması maksadıyla yürütülmekte olan düzenleme tamamlandı. Kamu sigorta şirketlerinin tek bir çatı altında birleşmiş olması sektörün daha da fazla hareketlenmesine imkan tanımış oldu.

3 kamu sigorta şirketinin birleşmesine onay çıkması sonrasında; Halk Hayat Emeklilik AŞ, Ziraat Emeklilik AŞ ile Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ için 24 Ağustos 2020; Halk Sigorta AŞ, Ziraat Sigorta AŞ ve Güneş Sigorta AŞ için ise 27 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşti.

Sigorta Teklifi Almak için Tıklayın!

Türkiye son dönemlerde sigorta sektörü konusunda oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Dünyada prim konusunda 39. Olan yıllık doğrudan prim üretimi konusunda 65. Sırada bulunan ülkemiz sigorta sektörünün yapılandırılması konusunda da yeni ekonomi programına kavuştu.

Bu hedefle çıkılan yolda; kamu sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinin faaliyetlerini tek bir çatı altında sürdürmesinin ölçek ekonomisinin oluşturulmasına, sağlanacak verimlilik ile maliyetlerin düşürülmesine, bankacılık dışı finansal sektörün payının dünya ortalamalarına yükselmesine ve Türkiye’den bölgesel bir sigorta lideri oluşturulmasına katkı sunması hedefleniyor.

Öte yandan Güneş Sigorta’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, şirketin unvanının Türkiye Sigorta AŞ olarak değiştirilmesine ve birleşme nedeniyle kayıtlı sermaye tavanının 540 milyon TL’den 5 milyar TL’ye çıkarılmasına karar verildiği bildirildi.

Düzenlenen bu gelişme sonrasındaki amaç ise sigorta sektörünün çok daha hızlı ve dinamik bir yapıya kavuşturulmasını sağlamaktır. Türkiye’de stratejik yatırımlara sermaye sağlanması sürecini finansal piyasalarda iyileşme ve derinleşmeyi de destekleyeceği öngörülüyor.

Açıklamada verilen bilgilere göre, birleşmiş kamu şirketlerine ilişkin tüm detaylı bilgiler, önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı ile düzenlenecek tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşılacak. Detayları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

02 Eylül 2020
652 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al