Hamilelik Depresyonu Nedir?

Hamilelik Depresyonu Nedir?

Hamilelik depresyonu birçok kadını etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Hamile kadınların yaklaşık % 15’ine çocuk sahibi oldukları ilk yıl içinde doğum sonrası depresyon tanısı konduğu tahmin edilmektedir. Doğum sonrası depresyonun etiyolojisi bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık ve doğumda fiziksel ve duygusal düzenlemelerden kaynaklanan aşırı duygusal değişiklikler dahil olmak üzere birçok faktöre sahip olduğu düşünülmektedir. Risk faktörleri arasında stres, düşük sosyoekonomik durum, düşük sosyal destek düzeyi, depresyon öyküsü ve erken doğum gibi komplikasyonlar bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon hakkında bilgi eksikliği birçok anne için tedaviye engel olabilir ve duygularını tartışmak konusunda isteksiz hissedebilirler. Doğum sonrası dönem genellikle bunaltıcı olabilen ve anksiyete, depresyon, bitkinlik ve hayal kırıklığına yol açabilen fiziksel ve duygusal zorluklarla ilişkilendirilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonraki 2. ila 10. günler arasında yaygındır. Üzüntü, korku, öfke veya endişe olabilir. Bir anne yeni bebeğe, eşine veya diğer çocuklarına kızgın olabilir. Ayrıca anne sebepsiz yere ağlayabilir veya uyku, yemek yeme veya karar vermede zorluk çekebilir. Anne, bebeğinin bakımını üstlenip üstlenemeyeceğinden de şüphe duyabilir. Annenin yaşadığı duygusal değişim doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde gelip gidebilir, ancak genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın birkaç gün veya birkaç hafta içinde düzelir.

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonraki ilk yıl içinde gelişen daha şiddetli bir depresif duygu durum bozukluğudur. Doğumdan sonraki ikinci veya üçüncü gün kadar erken başlayabilir, ancak gelişmesi bir yıl kadar uzun sürebilir. Bu, bir kadının kendine veya çocuğuna bakma yeteneğini etkileyebilir. Doğum sonrası depresyon, yoğun üzüntü, ilgi eksikliği, konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, uykusuzluk, sosyal izolasyon ve intihar düşüncesi olarak kendini gösterir.

Tüm kadınların doğum sonrası dönemde bir kez en az perinatal dönemde anksiyete ve depresyon için kontrol edilmesi önerilmektedir.

Doğum sonrası depresyon için etkili bir tedavi olarak psikoterapi faydalı olacaktır. Fakat öncelikli olarak annenin içinde bulunduğu durumun tespit edilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekecektir.

Bir annenin doğumdan sonra duygularını açıklayabilmesi çoğu zaman kolay değildir, çünkü yeni anne, doğumla ilgili üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadıklarını anlattıklarında kendilerini yetersiz ve suçlu hissederler.    

31 Mayıs 2021
134 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al