Kadınlarda Kalp Sağlığı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kadınlarda Kalp Sağlığı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Aslında hep bilinen bir yanlış vardır. Erkeklerin kalp krizini kadınlara göre daha fazla geçirdikleri söylenir. Tıbbi rakamlara baktığınız zaman bir kadının erkekten daha ağır kalp krizi geçirdiğini söylemek mümkün olacaktır. Kalp bir insan için en önemli organlardan bir tanesidir. Bir saniye bile atışını durdurmuş olsa kişinin fiziki ve ruhsal durumunda ani değişiklikler olabileceğinden ciddiyetle ele alınmak durumundadır. Eğer ki bir kalp sorunu var ve göz ardı ediliyorsa her zaman bir risk altındasınız demek yerinde olacaktır

Dünyanın neresine giderseniz gidin ister gelişmiş bir ülke olsun isterse olmasın kalp hatalıkları kadınlarda birinci sıradaki ölüm nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle de Amerika’ya baktığınız zaman son 20-30 yıl içerisinde erkeklerde kalp krizinden ölümlerin bayanlara göre daha az olduğunu da görebilirsiniz. 

Henüz yeni yapılan araştırmaları incelediğimizde kadınlarda kalp krizlerinin olumsuz etkilerinin daha fazla olduğunu görebiliyoruz.  Burada bir rakam verecek olursak kadınlarda ölüm riskinin % 70 daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz. 

Kalp Hastalığına Nedenler

Sigara ve alkol kalp hastalıklarında ilk sırada gösterilir bunun yanı sıra yüksek kan basıncı da kolestrol ve diyabet gibi sonuçları doğuracağından bu risk artacak demektir. Kadınlarda kalp krizi riski özellikle de menopozun oluşmaya başlamasıyla daha da artacaktır. Bunun nedeni ise menopoz sonrasında kadınlarda lipid ve kolestrol düzeylerinde artış olmasıdır.  Menopoz sonrasında kadınların hormonlarında ve fiziklerinde değişimler meydana geldiği için kilo alımı da başlayacaktır. Düşük östrojen miktarı nedeniyle de dış etkenler daha fazla kendisini gösterir.

 Kalp Hastalığından Nasıl Korunursunuz?

  • Sigara içmeyin.
  • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı vücut ağırlığını koruyun.
  • Düşük doymuş yağ içeren ve meyve, sebze, tahıl ve lifli besin ağırlıklı bir diyet uygulayın.
  • Kolesterol düzeylerini ve kan basıncını yükseltebilecek kadar fazla alkol kullanmaktan kaçının.
  • Yüksek kan basıncı ve diyabet için tedavi uygulayın.
  • Menopozdan sonra hormon yerine koyma tedavisi için doktorunuzla görüşün.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile kalp sağlığınızı korumak için en önemli tedbiri almış olursunuz. HK Güvence siz değerli kadınlarımızın sağlığı için ihtiyaç duyulan tüm özel sağlık sigortası teminatlarını tek bir tıkla ulaştırır.

08 Haziran 2020
113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al