Bronşit ve Özel Sağlık Sigortası

Bronşit ve Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortasının getirmiş olduğu birden fazla avantaj var. Bu avantajlardan bir tanesi olan bronşit özellikle çocuklarda görülen bir sağlık problemi olmasının yanı sıra yetişkinlerde de görülen bir durumdur. Bronşit iki başlık altında görülebilir bunlar;

 1. Akut bronşit
 2. Kronik bronşit

Akut Bronşit Nedir?

Viral solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle akciğerinizde bulunan bronşların iltihaplanması, tahriş olması ve ödem yapmasıdır. Bronşit olduğunuz zaman hava yollarınız kalın bir mukus tabakası ile kaplanır ve nefes almanız zorlaşır. Bronşlar tedavi ile birlikte birkaç hafta içinde iyileştirilir. Bulaşıcı olabilir.

Kronik Bronşit Nedir?

Alt solunum yollarının hasar görmesinden kaynaklı ateş ve solunum güçlüğüne neden olan akciğer hastalığıdır. Yaşam boyu sürer ve enfeksiyona bağlı değildir. KOAH nedenleri arasındadır. Akut bronşit ve kronik bronşit belirtileri benzerdir. Akut bronşit, soğuk algınlığı sırasında veya sonrasında başlar ve birkaç hafta içinde geçer. Konik bronşit ise üst üste iki yıl en az üç ay sürer. Çocuklarda bronşiolit akciğerde bulunan en küçük hava yollarının virüse bağlı olarak iltihaplanmasıdır. 2 yaşından küçük çocuklarda bronşiolit görülme sıklığı daha fazladır. Bronşiolit nezle veya gripten sonra başlar. Hastanede yatıracak kadar nefes darlığına neden olabilir.

Ankara özel sağlık sigortası kapsamında yaptıracağınız güvence ile birlikte kendiniz ve sevdiklerinizin sağlığını koruma altına alabilir, tedavi surecinizi profesyonel kişiler ve hastanelerde yaptırabilirsiniz.

Bronşit Belirtileri Nedir?

Akut bronşit ve kronik bronşit belirti konusunda aynı özelliklere sahip olabilir. Çünkü her iki hastalığın nedeni de bronşlarda meydana gelen iltihabi durumdan kaynaklanır. Bronşitin belirtileri şu şekildedir.

 • Kuru öksürük
 • Balgamlı öksürük
 • Sinüs tıkanıklığı
 • Göğüste tıkanma
 • Nefes darlığı
 • Hırıltı
 • Halsizlik
 • Vücutta ağrı veya ürperme
 • Öksürmekten kaynaklı göğüs ağrısı

Bronşit özellikle kış mevsimlerinde soğuk havadan dolayı üst solunum yollarının daha savunmasız kalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak doğru bir tedavi sürecinin gerçekleştirilmesi halinde sorun olmayan bir durumdur. Ancak tedavi edilmemiş olursa burada daha ciddi problemlerde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Özellikle akciğerlere inen bir iltihabi durum kişinin hayatını tehlikeye atacaktır. Bunun için boronşit vaktinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

14 Haziran 2020
284 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al