Oto Eksper Nasıl İnceleme Yapar?

Oto Eksper Nasıl İnceleme Yapar?

Eksperler bir konu hakkında bilgine ve uzmanlığa başvurulan kişiler demektir. Eksperler sigortanın anlaşmazlığı durumu veya yargıya giden konularda bir şeyin değerinin belirlenmesini ve hasarın maliyetlerini ortaya çıkan belirleyen kişilerdir. Oto eksperleri ise bu noktada sadece otomobiller konusunda uzmanlaşmışlardır. Bunun için bir otomobilde meydana gelebilecek hasarı sorgulayabilir, kontrol edebilir ve önceden meydana gelen hasarlar varsa bunların tespitini yaparlar.  Oto eksperleri inceleme yaparlarken farklı noktalara dikkat ederler.

Bunları şu şekilde açıklayabiliriz.

Motor Mekanik Testi

Oto eksperler öncelikli olarak otomobilin ana merkezi olan beynini incelemeye alırlar. Aracın beyninde meydana gelen mekanik sorunlar bu sayede tespit edilecektir. Motor testi için öncelikli olarak bilgisayarlı kontrollerden geçmek zorundadır çünkü günümüzde üretilmiş olan araçların büyük bir bölümü geniş bilgisayar donanımına sahiplerdir.  Motorun mevcut durumunda yıpranmışlık seviyesi, ön takımlar, şanzıman, el freni, akü, motor gibi tüm aksam kontrol edilir ve hasarın boyutları ortaya çıkar.

Kaporta Kontrolü

Oto eksperlerin dikkat ettiği hususlardan birisi de aracın kaportasıdır. İnceleme sırasında aracın kaportasında neler olup bittiği detaylıca kontrol edilir. Eğer aracın kaportasında işlem ya da boya varsa, bundan aracın kaza sonucu onarıma girmiş olduğu anlaşılır. Değişen parçalar da aracın kaza yapıp yapmadığını anlamada önemli bir göstergedir. Oto eksper kaporta kontrolü yaparken boya ölçüm cihazı ile boya kalınlığını ölçer ve orijinal değerlerle karşılaştırarak yıpranmayı tespit eder.

Frenler

Bir aracın güvenliğinden bahsedebilmek için öncelikli olarak aracın frenlerine bakmak gerekir. Oto eksperleri aracın kazasında frenlerin bir etkisinin olup olmadığını tespit edebilmek için inceleme yaparlar. Yapılan fren testinde araca elektrik tahrikli tamburlar üzerinde fren yaptırılır, her bir dingil tek tek incelenir ve varsa sağ-sol dengesizlikleri tespit edilir. Bu şekilde aracın fren sisteminde yer alan arızalar kesin sonuçlarla ortaya çıkarılabilir. Frenleme testinde frenleme esnasındaki sıcaklık, aşınma, sürtünme katsayısı, fren sıvısı sıcaklığı, fren zayıflaması sınırı, termik çatlaklar gibi değerler ölçülür.

Oto eksper hizmetinin sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için bunların yanı sıra bir takım işlemlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Eksperler sizi tüm bu konular hakkında bilgilendirecektir.

20 Mayıs 2019
607 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al