Kadın Kısırlığı ve Özel Sağlık Sigortası

Kadın Kısırlığı ve Özel Sağlık Sigortası

Yumurta kanalı, sperm ve yumurtaların yolu olduğundan, eğer yumurta kanalı tıkalıysa veya ince ise yumurta kanalı ve sperm buluşamaz. Ne yumurtanın ne de döllenmiş yumurtanın gücü yoktur, bu nedenle yumurta kanalının kaslarının ve liflerinin iyi çalışması gerekir. Yumurta kanalının hareketi kısıtlanmışsa, yumurta veya döllenmiş yumurtayı taşımak mümkün değildir.

İhmal bozukluğu

Hipotalamustan hipofiz bezine, yumurtalıklara kadar hormon ağında bir problem varsa, yumurta iyi gelişmeyecek ve yumurtlama gerçekleşmeyecektir. Doğrudan nedenler hipotalamik disfonksiyon, hipofiz disfonksiyonu ve polikistik over sendromunu içerir. Obezite, diyabet, glikoz toleransı ve tiroid dolaylı olarak yumurtlama bozukluklarını etkiler.

Azalmış yumurtalık rezervi

Yumurta sayısı doğası gereği sabittir ve yaşla birlikte azalır. AMH ölçümü, yumurtalık rezervini gösteren kalan yumurta sayısını gösterir. Çok fazla yumurtalık rezerviniz olsa bile, yumurtalık ameliyatı, antikanser ilaç tedavisi ve radyasyon tedavisinden sonra AMH azalacaktır. AMH düşükse, tedavinizi daha hızlı hızlandırmanız gerekir.

Endometriozis

Endometriyum başlangıçta yalnızca rahîmde gelişir ve döllenmiş yumurta yere inmezse soyulur ve fizyolojik hale gelir. Endometriozis, endometriyumun başka yerde büyüdüğü zamandır. Yumurtalık, rahim kası, periton uygulanabilir.

Uterin Faktör

İniş ortamını fiziksel olarak engelleyen hastalıklar, uterus lümenini deforme eden hastalıkları içerir. Büyük subserozal myomlar ve bazı konjenital uterin morfolojik anormallikler için cerrahi önerilebilir. Doğal bir rahim kusuru veya histerektomiden sonra, şu anda kendi rahminizde hamile kalamıyorsunuz.

  • Doğurganlık bozukluğu
  • İniş engeli
  • Genetik anormallik
  • Çiftleşme bozukluğu
  • Evlilik olgunlaşma bozukluğu
  • Ve bunun gibi.

Kısırlık Özel Sağlık Sigortası Kapsamında mıdır?

Kısırlık kadın infertilitesinde önemli bir sorundur. Bir kadında kısırlıktan söz edebilmek için öncelikli olarak cinsel birliktelikten yaklaşık 1 yıl geçmesi gerekir.  Bir yıldan önce gebe kalınmaması halinde ise bu kısırlık olarak tanımlanmaz ve beklenmesi gerekir. Bu süreçte ise çiftlerin en çok korktuğu şey acaba geç mi kaldım? Korkusu olmuştur. Gebelik öncesinde doktor kontrollerine dikkat etmek sürecin sağlıklı geçmesi ve duruma daha erken müdahale edilebilmesi konusunda önemli bir adım olacaktır. Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda istediğiniz bir anlaşmalı özel hastanede tedavi ve gebelik öncesi sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz.

12 Kasım 2020
276 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al