Kanser Evrelemesi Nedir ve Özel Sağlık Sigortası Kapsamında mıdır?

Kanser Evrelemesi Nedir ve Özel Sağlık Sigortası Kapsamında mıdır?

Kanser evrelemesi, kanser teşhisi konulduktan sonra meydana gelen ilk şeylerden biridir. Evreleme, size ve doktorunuza neler bekleyeceğiniz konusunda genel bir fikir verir ve en iyi tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olur.  

Evreleme, tümör boyutunun ve kanserin ne kadar yayılmış olabileceğinin belirlenmesini içerir. Evrelemenin özellikleri farklı kanser türleri için değişebilir.

Kanserin evrelerinin nasıl belirlendiği ve ne anlama geldiği hakkında detaylar için okumaya devam edin.

Evreleme nedir?

Bir kanser teşhis edildiğinde doktorun konuşacağı ilk şeylerden biri evreleme olacaktır.

Evreleme, kanserin ne kadar ilerlediğini belirler. Bu bilgi, etkili olma ihtimali en yüksek olan tedavileri seçmede çok önemlidir.  

Evreleme, teşhisleri aynı aşamada olan diğer kanser türlerine göre genel bir fikir elde edilmesine yardımcı olur. Kanser çalışmaları büyük ölçüde evrelemeye bağlıdır. Kanserin evresini belgelemek, araştırmacıların sonuçları farklı popülasyonlar arasında değerlendirmesine ve karşılaştırmasına olanak tanır. Ayrıca, farklı kanser türleri için tarama ve tedavi kılavuzları geliştirmelerine yardımcı olur. Bu nedenlerden dolayı, daha sonra yayılsın ya da yayılmasın, teşhis aşamasını belgelemek önemlidir. Örneğin, teşhiste evre 1 meme kanseri varsa, ilk teşhisten sonra uzak organlara yayılmış olsa bile, teşhiste her zaman aşama 1 olarak belirtilir.

Farklı Evreleme Sistemleri Nelerdir?

Çoğu kanser, 0’dan 4’e kadar evrelendirilir, en yüksek sayı en ilerlemiş kanser türünü temsil eder. Bunların genel aşamalar olduğunu unutmayın. İlerlemenin özellikleri kanser türüne göre değişebilir.

Bazı kanser türleri için, evre 2B gibi harflerle belirtilmiş alt kategorilere ayrılmıştır. Genel olarak aşamalar şunları temsil eder:

  • Aşama 0: Başladığı yerden yayılmamıştır.
  • Aşama 1: Kanser küçüktür ve yayılmamıştır.  
  • Aşama 2: Kanser büyüdü veya çevreleyen dokuya yayılmış olabilir.
  • Aşama 3: Kanser büyüktür ve lenf sistemine yayılmış olabilir.
  • Aşama 4: Kanser uzak dokulara veya organlara yayılmış ilerlemiş demektir.

Kanser Özel Sağlık Sigortası Kapsamında mıdır?

Kanser ne evrede olursa olsun kesinlikle özel sağlık sigortası kapsamı içerisinde yer almaz. Kanser olmadan önce poliçeniz var ise kapsam dahilindedir. Ancak kanser olmadan önce Ankara özel sağlık sigortası yaptırmışsanız bu durumda geçmişten gelen bir hastalık olmadığı için tedavinizi özel bir hastanede gerçekleştirebilirsiniz.

31 Ekim 2020
95 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al