Meme Kanseri Nasıl Yayılır?

Meme Kanseri Nasıl Yayılır?

Gelişmiş veya metastatik meme kanseri, kanserin memenin ve çevresindeki lenf düğümlerinin ötesine, vücudun diğer kısımlarına yayıldığı anlamına gelir. Diğer bir adı da evre 4 meme kanseridir. Evre 4 meme kanseri, dört meme kanseri evresinden biridir. Kanser uzak bölgelere gittikten sonra tedavi edilemez olarak kabul edilir. Ancak ilerlemiş meme kanseri bugün her zamankinden daha fazla tedavi edilebilir.

Metastatik meme kanseri tedavisi, meme kanserinin nereye yayıldığına, kanserin hormon reseptörüne ve durumuna göre kişiselleştirilmiştir.

Meme Kanseri

Erken evre meme kanseri tedavisi gören kadınların yaklaşık % 30’u metastatik meme kanseri geliştirecektir. Araştırmacılar, başlangıçta belirli kanser tedavilerine yanıt veren tümörlerin neden yeniden büyümeye başladığını aktif olarak araştırıyorlar. Bazı durumlarda, meme kanseri, tedaviden önce ilk meme kanseri teşhisi ve evrelendirmesi sırasında zaten metastaz yapmıştır.

Metastaza katkıda bulunan faktörler araştırılıyor olsa da, doktorlar meme kanseri hücrelerinin nasıl yayıldığını biliyorlar: ana tümörden koparak, kan dolaşımınız ve lenfatik sisteminiz yoluyla vücudunuzun diğer bölgelerine seyahat eder. Göğüs kanseri metastazı için en yaygın bölgeler kemikler, karaciğer, akciğerler ve beyindir, ancak meme kanseri vücudun herhangi bir yerine yayılabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Göğüs kanseriniz varsa, doktorunuz sizi kanser metastazı belirti ve semptomları açısından sürekli olarak izleyecektir. Doktorlar, göğüs kanseri hastalarını CT veya PET taraması gibi kan ve görüntüleme testleri ile izler. Yeni veya olağan dışı semptomların farkında olmak ve bunları onkoloğunuzla paylaşmak da önemlidir.

Metastatik Meme Kanserinde Sistemik Tedavi

Hedefi metastatik meme kanseri tedavisi tümör , sınır daha da yayılmasını küçültmek ve mümkün olduğunca ömrünü uzatmaktır. Tedaviye karar verirken, onkologlar, hastanın ameliyat türü ve lenf nodunun çıkarılması dahil olmak üzere önceki meme kanseri tedavilerini, ayrıca radyasyon tedavisi, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavinin türü ve miktarını dikkate alır. Bununla birlikte, evre 4 meme kanseri olan çoğu kadın, tüm vücudu etkileyen sistemik tedavi alır. Sistemik terapi, tek başına veya kombinasyon halinde hormon terapisi, kemoterapi veya hedefli tedaviyi içerebilir. Göğüs kanseri nereye yayılırsa yayılsın, yine de göğüs kanseri olduğunu ve bu şekilde tedavi edildiğini unutmayın.

21 Aralık 2020
264 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al