İskansız Eve DASK Yapılır mı?

İskansız Eve DASK Yapılır mı?

Türkiye konum itibariyle depremin ağırlıklı olarak yaşanabileceği bir bölgede bulunuyor. Bunu sürekli olarak karşılaşmış olduğumuz artçı sarsıntılarla da hissedebiliyoruz.  Her gün yaşanılan bu durumun bazıları hissedilirken bazıları da hissedilmiyor. Fakat işin ciddi boyutuna baktığımız zaman hafif depremler yaşıyor olmamız büyük deprem yaşamayacağımız anlamına da gelmiyor. Örneğin İstanbul ve Gölcük depremleri de buna en basit tanıktır. 

Türkiye her zaman risk altında yaşıyor ve uzmanlar bunun için sürekli olarak konutlarının sigortalanması konusunda uyarılarda bulunuyor. Çünkü deprem sonrasında yaşanacak olan maddi bir kayıpta ancak DASK yapılması halinde mümkün olacaktır.

Türkiye 1999 yılında büyük bir deprem yaşadı ve bu deprem sonrasında da çok sayıda konut ve bina yıldı. İnsanların ölümü ve yaşanan bu acı derken devlet bunun tedbirini almak maksadıyla DASK’ı zorunlu hale getirdi. Şu an her evin mutlaka DASK’ı olması gerekiyor. Deprem sigortası olmayan bir konutun masrafları da deprem sonrasında karşılanmıyor. Eğer ki olası bir acı yaşamanız halinde birde maddi sorunla yüzleşmek istemiyorsanız kesinlikle DASK sigortanızı yaptırmanız gerekir.

DASK’ın yapılabilmesi için bir takım şartlarında yerine getirilmiş olması gerekiyor. BU şartlar arasına baktığımız zaman ise herhangi bir iskan açıklamasının olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla burada iskansız eve DASK yapılır mı? Sorusunun yanıtı olarak da evet yapılabilir denilmektedir.

Konutlarda sigorta konusunda farklı uygulamalar söz konusudur. Örneğin 1999 yılından önce yapılan konutlarda iskan aranmıyor. Ancak binanın iskansız olması onun tapuya kayıtlı olmasının da önüne geçmiyor. Yani konuyu daha da açık bir şekilde ele alacak olursak bazı konutlar hazine arazisi üzerine yapılmış ve herhangi bir tapusu da yok dolayısıyla bu tür inşa edilmiş olan konutlara DASK yapılmıyor. 

Hayatınızı riske atmadan önce mutlaka düşünün ve ona göre DASK başvurunuzu yapın!

DASK Yaptırmak için Hangi Evraklar Gerekiyor?

DASK yapılabilmesi için sigortalıdan istenilen bir takım evraklar vardır. Bunlar ise isim, adres, telefon bilgisi, TC kimlik numarası şeklindedir. DASK’ın yapılacağı bina ile ilgili olarak ise adresi, tapu bilgileri, inşa edildiği sene, yapısal özellikleri, toplam kat sayısı, hasar durumu, brüt yüz ölçümü, kullanım şekli.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yasal olarak yapımına müsaade edilmemiş olan konutlara DASK yapılmıyor. Bunun içinde uzmanlar her seferinde yeni konut alımı yapacak olan vatandaşları uyarıyor ve mutlaka yasal olarak yapılmış konutların alınmasını tavsiye ediyor.

17 Eylül 2019
881 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. selma çınar dedi ki:

  iskan olmadan deprem sigortası yapılırmı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Yapılabilir tabiki. Sonuçta deprem olur da yıkılırsa maliyeti ödenmek zorunda.

 2. sinan erkan dedi ki:

  iskanı olmayan daireye dask hasar ödemediğine dair söylentiler var işin doğrusu nedir örneğin benim bir dairem
  var arsa tapusu mevcut belediye benden emlak vergisi daire olarak alıyor kira gelirimden maliye vergi alıyor
  allah korusun yarın başıma bir hal gelse yok işte bina ruhsatsız iskansız deyip mazeret üretmek bizim ülkemizde
  olağan hersene dask yaptırıyoruz ödeme olmayacaksa boşyere sgorta yaptırmayalım saygılar

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   İskanı olmayan eve dask yapılır ve Allah korusun herhangi bir doğal afet durumunda dask size evinizin yıkılmasından dolayı ödemesini yapar.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al