Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Alkol Aldım Kaza Yaptım Sigorta Karşılar mı?

Alkol Aldım Kaza Yaptım Sigorta Karşılar mı?

Trafikte meydana gelen kazaların hepsi masum bir şekilde gerçekleşmez. Bazen sürücü yapılması yasak olan davranışlar içerisinde olduğundan dolayı kaza yapabilir ya da kazaya sebebiyet verebilir. Bunlardan biride insanın vücut fonksiyonlarını ve zihnini uyuşturan alkol kullanımıdır. Alkol kullanan bir kişinin kaza yapması normalken aslında kaza yapmaması anormal bir durumdur. Bunun içinde kara yolunda seyir halindeki hiçbir sürücünün alkollü olarak araç kullanılmasına izin verilmez.

Alkolün uyuşukluk veren etkisinden kaynaklı olarak araç kullanırken ister kişide şuur kaybına neden olabilir. Her ne kadar ben az alkol aldım deniyor olsa da belli bir düzeyden sonra kişinin reflekslerini etkileyeceğinden dolayı kaza ile karşı karşıya kalınabilir. Bir sürücü sebep ne olursa olsun hiçbir şartta alkollü direksiyona geçmemesi gerekir.

Yukarıda durumun hassasiyetinden bahsetmiş olsak da bu hassasiyete uymayan pek çok kişinin olduğunu da biliyoruz. Bu insanlar alkol aldıkları halde trafiğe çıkıp kaza yaptıklarından dolayı aşağıda bahsedeceğimiz durumlarla karşı karşıya kalmayı da kabul etmiş olarak sayılırlar. Bir sürücünün alkollü olarak trafikte yakalanması veya alkollüyken kaza yapması arasında elbette ki cezai yaptırım farkı olacaktır. İsterseniz öncelikli olarak kaza yapıp karşı tarafa hasar verilmesi hakkında açıklama yapalım.

Alkollü Kaza Yapmak

Alkol aldınız ve kaza yaptınız karşı tarafın aracında hasar oluştu. Bu durum belgelerde alkollü sürücü olarak tanımlanırsa bu durumda karşı tarafın hasarını sigorta firması karşılamaz. Hasarı kendi cebinizden ödemek durumunda kalırsınız. Yargıtay bu konuda net bir karar vermiştir. Alkollü sürücü kaza yaparsa zarar kendisi tarafından karşılanır. Sonuçta alkol aldığınız zaman bunları biliyor ve kabul etmiş sayılırsınız. Bunun için sonrasında itiraz etmeniz bir şeyi değiştirmeyecektir.   Yani siz dava açsanız bile mahkeme davanızı reddedecektir.

Alkollü Trafiğe Çıkmak

Hksigorta.com adresimizden yapacağınız sigorta işlemlerinde size sunulan poliçe üzerinde bu durum açık bir dille ifade edilmiştir. Yaptırdığınız sigorta ister zorunlu trafik olsun ister kasko sigortası olsun her iki sigortada da durum aynı şekilde olacaktır. Bizim siz değerli sigortalılarımıza uyarımız aracınızın direksiyonuna geçtiğinizde kesinlikle alkollü olmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kazanın sonucu sadece maddi olmayabilir.

01 Ocak 2020
140 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al