İşitme Kaybı Türleri

İşitme Kaybı Türleri

Yaklaşık 37,5 milyon kişi işitme sorunu yaşıyor. İlaç veya cerrahi, bazı işitme kaybı türlerini tedavi edebilir. Bazı durumlarda ise işitme kaybı kalıcıdır, ancak işitme cihazları veya implantlar yardımcı olabilir. H

İşitme kaybı üç temel gruba ayrılır:

İletim tipi işitme kaybı, kulağınızdaki mekanik bir sorundur. Ses, dış kulaktan kulak zarına ve orta kulak kemiklerine geçmekte zorlanır. İlaç veya ameliyat yardımcı olabilir.

Sensörinöral işitme kaybı (SNHL) , iç kulağınızdaki sinir hasarından kaynaklanır. Genellikle kalıcıdır. İşitme cihazı veya koklear implant işleri daha iyi hale getirebilir.  

Karışık işitme kaybı, her ikisinin birleşimidir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

İletken İşitme Kaybı

Genellikle, dış veya orta kulağınızdaki yapısal bir sorun veya hastalık bu tür geçici işitme kaybına neden olur.

İşitme Kaybı Nedenleri

Çok Fazla Kulak Kiri: Pamuklu çubuk kullanmak kiri kulağınızın derinliklerine itebilir. Oluştuğunda, siz de duymazsınız.  

Yüzücü Kulağı: Su, dış kulak kanalının bu enfeksiyonuna neden olur. Kulağınız çok şişerse, işitme duyunuzu kaybedebilirsiniz.

Kulak Kanalına Bir Şey Sıkışmış: Küçük düğmeler veya boncuklar, kulak temizleme çubuklarındaki pamuk parçaları bile kulağa sıkışabilir. Genellikle çocuklarda görülür.  

Orta Kulakta Sıvı: Kulak enfeksiyonu, soğuk, alerji ya da diğer üst solunum hastalığı. Ayrıca östaki borularınız çalışmazsa meydana gelebilir.

Kulak Zarınızda Bir Delik: Kulak zarınız delindiğinde, her zamanki gibi ses titreşimlerini algılayamaz, bu nedenle işitme kaybına neden olursunuz.

Doğum Kusurları: Bazen dış kulak kanalı doğumda kusurlu görünür. Kulak kanalı da eksik olabilir veya doğumda açılmamış olabilir. Ameliyat kulağı yeniden yapılandırabilir.

Otoskleroz: Orta kulağınızdaki bir kemiğin etrafında anormal bir kemik büyümesi oluşur. Bu, sese yanıt olarak titreşmesini engeller.

Kolesteatom: Orta kulağınızdaki kanserli olmayan bir cilt kümesidir . Kulak zarınız çökerse bir tane alabilirsiniz. Kulağınıza zarar verebilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Sensorinöral İşitme Kaybı

Kalıcı işitme kaybının en yaygın şeklidir. Böyle bir durumda sesler bozuk veya duyulmayabilir. Zayıf sesler net olmayabilir. Kalabalık bir odadaki konuşmaları duymak zor olabilir. Bir kişinin sesi gibi yüksek sesler bile boğuk görünebilir.

Yaşlanma: Yaşlanmak sensörinöral işitme kaybını daha olası hale getirebilir.  Bu yaşa bağlı işitme kaybıdır. Önce tiz sesleri duymakta güçlük çekebilirsiniz.

07 Mayıs 2021
104 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al