Mevsim Değişimi Gerçekten Hasta Eder mi?

Mevsim Değişimi Gerçekten Hasta Eder mi?

Havalar soğuyor herkes üzerindeki inceleri çıkarmaya başladı ve yavaş yavaş kalın kıyafetler giyilmeye başlıyor. Tabi bu aralar hepimizin gözü de hava durumunda. Akşam 5 çayları da bu arada hazır. Böyle düşünürken bir bakıyorsunuz ki etrafınızdaki insanlarda yavaş yavaş hastalanmaya başlıyorlar. Hapşuruk, öksürük, burun akıntısı, nezle, grip ve halsizlik soğuk havada daha bunlar gibi pek çok hastalığı sayabiliriz. Nedeni çok basit çünkü virüsler soğuk havaları çok seviyorlar. İşte bizde hksigorta.com olarak mevsim değişimi gerçekten hasta eder mi, yoksa dikkatsizlik mi bizi hasta eden? Bu konu hakkında bilgilendirme yapalım istedik.

Mevsim gereğince şu an yaşadığımız iklim bizi psikolojik olarak etkileyebileceği gibi aynı zamanda üzerimize giydiklerimizi ve yiyeceklerinizi de etkiler. Bunun içinde insanların özellikle de mevsim geçişlerinde dikkatli olması gerektiğinin her zaman altı çizilmiştir. Peki, acaba bu inanç doğru mu yani mevsim değişimi gerçekten hasta eder mi? bu konuda ciddiye alınması gereken kanıtlar bulunuyor mu?

Mevsim değişimi hasta eder mi?

Sorunun yanıtı olarak net bir şekilde evet ya da hayır dememek gerekiyor. Çünkü insan vücudu önemli özelliklere sahip yani sadece ısının değişmiş olması bizi etkilemez fakat mevsim değişimine baktığımız zaman yaşadığımız sadece soğuk ve sıcak farkı değil yediğimiz içtiğimiz her şey bundan etkileniyor. Bunun içinde mevsim değişimlerinin neden olduğu durumlar bizim hasta olmamızı sağlayabilir.

Mevsim değişimi ve hastalanma ihtimali

Bu konuda belirtilmiş olan bilimsel bir kaynağın olmadığını söyleyerek başlayalım. Yani insanın soğuk almasını sağlayabilecek çok sayıda mikroorganizma var. Bunlar farklı mevsim zamanlarında gelişirler ancak hepsinin yaratmış olduğu etkide aynısıdır. Bu nedenle de biz hastalandığımız zaman hepsine toplu anlamda soğuk algınlığı der geçeriz. Bu dönemde de hasta olduğumuzda insanlar mevsim değişimi nedeniyle soğuk aldım şeklinde düşünür.

Mevsim değişikliklerinde yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bazı etmenler ortaya çıkıyor ve yaşam tarzımız da aynı orantıda değişiyor. Örneğin soğuk havada dışarıya çıkmak zorunda kalıyoruz ya da sabah çok soğuk olurken öğlen çok sıcak olabiliyor bu da bizim giyim tarzımızı etkiliyor. Yani ne giymemiz gerektiğini bile kestiremiyoruz ve hasta oluyoruz.

09 Kasım 2019
474 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al