İnsan Vücudu İçin 3 Önemli Element

İnsan Vücudu İçin 3 Önemli Element

İnsan vücudunu birçok unsur oluşturur, ancak yalnızca üçü bol miktarda bulunur. Bu elementler, oksijen, karbon ve hidrojen, hücresel solunum gibi insan vücudundaki en önemli işlemlerden bazılarının bileşenlerini oluşturmak için birleşirler. Kalan unsurlar da önemlidir ve vücudumuzun diğer hayati süreçleri gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Oksijen

Oksijen, insan vücudunda en bol bulunan elementtir. Bir kişinin toplam ağırlığının yüzde 65’ini oluşturur. 155 kg ağırlığa sahip bir kişi için toplam ağırlığının yaklaşık 42 kg oksijen elementinden oluşacaktır. Bu, esas olarak vücudun su içeriğinden kaynaklanmaktadır. Su, insan vücudunun çoğunu oluşturur ve suyu oluşturan iki element oksijen ve hidrojendir.  Çevredeki atmosferden nefes aldığınızda, bir kısmı oksijendir. Nefes verirken karbon ve oksijen elementlerinden oluşan karbondioksit molekülünü soluruz.

Karbon

Karbon, insan vücudunda en çok bulunan ikinci elementtir ve toplam ağırlığınızın yaklaşık yüzde 18’ini oluşturur. 170 ağırlığındaki bir kişi için, bu ağırlığın 15 kg karbon elementindendir. Karbon, insan vücudunda bulunan hücrelerin çoğunda bulunan DNA’nın omurgasını oluşturur. Karbon, vücudunuzun enerji için kullandığı şeker moleküllerinde de bulunur. Yediğimiz gıdalardan karbon tüketiriz ve nefes verirken karbonu tekrar çevreye veririz.

Hidrojen

Hidrojen, evrendeki en bol bulunan elementtir ve aynı zamanda en küçük elementtir. İnsan vücudunun toplam ağırlığının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturur. 170 kg ağırlığındaki bir kişi, bu ağırlığın yaklaşık 7 kg hidrojenden alır. Her su molekülünde iki hidrojen atomu bulunur. Hidrojen, insan vücudundaki diğer birçok biyolojik molekülde bulunur. Bir yağ asidi molekülü üzerindeki hidrojen atomlarının varlığı, yağın doymuş olup olmadığını belirler.

Bu üç elementin ötesinde, insan vücudunda en fazla miktarda bulunan sonraki üç element azot, kalsiyum ve fosfordur. Bu elementler birlikte, insan vücudunun toplam ağırlığının yaklaşık yüzde 6’sını oluşturur. Azot proteinlerde bulunurken, kalsiyum ve fosfor en yüksek konsantrasyonları kemiklerinizde ve dişlerinizde bulunur. Fosfor, DNA zincirinde de bulunur ve hücrelerinizi saran zarlar için temel bir bileşendir.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde olası hastalıklarınıza çözüm sağlarken doğum öncesi bebeğinize yaptıracağınız sigortayla da onun sağlığını güvenceye alırsınız. Özel hastane imkanlarından ücretsiz faydalanırsınız.

20 Aralık 2020
443 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al