Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

İlk Yardımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Yardımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde son dönemlerde hızla artan trafik kazaları çok fazla yaralanmalara ve ölümlere sebep olmaktadır. Hepimizin sıklıkla karşılaştığı trafik kazaları özellikle tatil dönüşlerinde daha da artmaktadır. Bir kaza ile karşılaştığımızda aracın içindeki yaralılara ilk olarak hangi müdahale yapılmalı hangi davranışlardan kaçınmamız gerekli bunlar hakkında toplumun her kesimi bilinçlendirilmeli diye düşünüyorum.

Öncelikle olay yerinde yaralının güvenliğini sağlamak gerekir. Bunu olay yerini herkesin görebileceği şekilde üçgen reflektörler yardımıyla işaretleyerek yapabilmek mümkündür. Böylelikle meraklı kalabalığın sınırlar içine girmesini engellemiş oluruz. Hatta mümkünse meraklı kalabalık olay yerinden tamamen uzaklaştırılmalıdır. Bu yaralıya yapılabilecek doğru müdahale açısından büyük önem taşımaktadır. Daha sonra aracın kontağı kapatılmalı. Yaralılara yanlış bir ilk yardım uygulamamak için yaralı kımıldatılmamalıdır. Son derece soğukkanlı olarak en hızlı bir şekilde acil yardım servisi aranarak yardım istenmeli bunu yaparken adresi, olayın tanımını doğru olarak vermek zaman kazanılması açısından önemlidir. Ayrıca kazadaki yaralıların sayısı ve durumunun ne olduğu da görevlilere belirtildiği takdirde acil servis tarafından yapılacak müdahale için sorun yaşanmamasına neden olur.

Sağlık ekipleri gelene kadar yaralıların korku ve endişeleri giderilmeli ve bilincini açık tutmak adına onunla konuşulmalıdır. Yaralıyı kımıldatmak zorunda kalırsak bunu bilinçli olarak yapmalı ve var olan yarasını kendisinin görmesine engel olunmalıdır. Özel eşyalarının ve varsa küçük çocuklarının güvende oldukları yaralıya bildirilmeli. Onu dehşete düşürecek söylemlerden uzak durulmalı. Sağlık ekipleri gelene kadar yaralının nabız ve solunum kontrollerini yaparak eğer kanayan bir yarası varsa temiz bir bez yardımıyla tampon yapılarak kanamayı durdurmaya çalışılması hayati önem taşımaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşılabileceği olasılığı düşünülerek arınmış ve steril ürünlerin olduğu bir ilk yardım çantası her araçta yer almalıdır. Çünkü yaralılara yapılan müdahale de temiz olmak son derece önemlidir. Eğer yaralının kalbi durmuşsa biliyorsanız kalp masajı yapmanız yaralıyı hayata döndürmeniz açısından önemlidir. Sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar hasta ile ilgili önemli bilgileri öğrenebilir sağlık ekiplerinin zaman kazanmasına olanak sunmuş olursunuz örneğin kişinin herhangi bir şeye alerjisinin olup olmadığı kronik hastalığının olup olmadığı sağlık ekiplerinin uygulayacağı müdahale açısından büyük önem arz etmektedir.

26 Nisan 2019
228 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al