Bitkisel Ürün Sigortası Nedir?

Bitkisel Ürün Sigortası Nedir?

Olası doğa olayları ve afetlere karşı ekmiş olduğunuz bitkilerin koruma altına alınmasını sağlayan sigorta türüne bitkisel ürün sigortası denir. Bu sigortayı yaptırdığınızda bir kısım teminatınız olur ve bu teminatınızda poliçenizin üzerinde detaylı bir şekilde belirtilir. Bunun için bitkilerinizle, meyveleriniz ile olası bir zarar söz konusu olduğunda kafanızın karışmaması için iyi araştırmanız gerekir.

Bitkisel Ürün Sigortası hangi meyveleri sigortalar?

Bitkisel ürün sigortasında meyve ayrımı yapılmamıştır. Buna göre meyveler dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybına ve dolu riskinin neden olduğu kalite kaybına karşı sigortalanabilmektedir. Bu risklere ilave olarak, çiçeklenme dönemi de dahil olmak üzere “don” riskinin neden olduğu zarar için isteğe bağlı olarak güvence altına alınabilmektedir.

Dolu Kapsamındaki Riskler

  • Üründe yağmur riskinin olgunlaşma ve hasat döneminde neden olduğu miktar kaybı ile taze tüketime yönelik olarak üretilen meyvelerin olgunlaşma ve hasat dönemlerinde yol açtığı kalite kaybı,
  • Kurutmalık amaçlı üretilen meyvelerde olgunlaşma ve buruklaşma dönemlerinden hasada kadar olan dönemde neden olduğu miktar ve kalite kaybı,
  • Salamuralık yaprak üretimi yapılan asmaların yapraklarında dolu sigortası kapsamındaki risklerin neden olduğu miktar kaybı isteğe bağlı olarak ek prim ödemek suretiyle yapılabilir.
  • Meyve ağaçları ve asmaların kendileri ile fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı teminat kapsamındadır.

Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında tarla ürünleri, sebzeler ve kesme çiçekler hangi risklere karşı sigortalanabilmektedir?

Tarla ürünleri, sebzeler ve kesme çiçekler “dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su baskını” risklerinin neden olduğu miktar kaybına; sebze ve kesme çiçekler, dolu riskinin neden olduğu kalite kaybına karşı sigortalanabilmektedir.

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf ürünleri için sap unsuru, tarla ürünlerinde, sebzelerde, fidanlarda ve çilekte yaban domuzunun neden olduğu miktar kaybı, isteğe bağlı olarak güvence altına alınabilmektedir.

Bitkisel sigortaların tarımla uğraşan kişiler üzerinde önemli bir etkisi vardır. Çünkü bu yaz ve kış nasıl bir dönem geçirilebileceği hiçbir zaman bilinmez. Bu nedenle zararı en aza indirebilmek çok önemlidir.

17 Mayıs 2020
397 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al