Aşırı Yeme Bozukluğu Nedir?

Aşırı Yeme Bozukluğu Nedir?

Aşırı yeme bozukluğu, sık sık fazla miktarda yiyecek tükettiğiniz ve yemeyi bırakamadığınız ciddi bir yeme bozukluğudur. Bazı insanlar için, kontrolden çıkmış hissi veren ve düzenli bir olay haline gelen aşırı yeme, tıkınırcasına yemek yemeyi gerektiren bir durumdur.

Aşırı Yeme Belirtileri

Aşırı yeme bozukluğu olan çoğu insan aşırı kilolu veya obezdir. Aşırı yeme bozukluğunun davranışsal ve duygusal belirtileri ve semptomları şöyledir.

  • İki saatlik bir süre içinde alışılmadık derecede büyük miktarlarda yemek yemek
  • Yeme davranışınızın kontrolden çıktığını hissetmek
  • Doyduğunuzda veya aç olmadığınızda bile yemek yemek
  • Rahatsızca doyana kadar yemek
  • Sık sık yalnız veya gizlice yemek
  • Yemekten dolayı depresif, tiksinti, utanç, suçlu veya üzgün hissetmek
  • Sık sık diyet yapmak,

Diyet yapmayı veya normal öğünleri yemeyi deneyebilirsiniz. Ancak diyetinizi kısıtlamak, daha fazla aşırı yemeye yol açabilir. Aşırı yeme bozukluğunun ciddiyeti, bir hafta boyunca ne sıklıkta tıkanma olaylarının meydana geldiğine göre belirlenir.

Aşırı yeme bozukluğunun herhangi bir belirtisi varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Aşırı yeme bozukluğu olan bir kişi, davranışını gizleme konusunda uzman olabilir ve bu da başkalarının sorunu tespit etmesini zorlaştırabilir.  

Aşırı Yemek Yeme ve Özel Sağlık Sigortası

Obezite sonradan meydana gelebilen bir sağlık problemidir. Birçok kişi obezite hastalığına yakalanmadan önce kilo almaya başlar ve bunu diyetle çözmek ister. Diyet bir süre sonrasında yeterli olmadığında ise profesyonel destek gerekir. Bu noktada işe bir diyetisyenin dahil edilmesi çok önemlidir. Eğer obeziteniz önceden gelmiyorsa ve Ankara özel sağlık sigortası yaptırmışsanız bu durumda obezite tedaviniz özel sağlık sigortanız kapsamında tedavi edilebilir. Ancak obezite teşhisi konulduktan sonra yapılan bir özel sağlık sigortası sizin bu hastalığınızı kapsam içerisine almayacaktır.

Özel sağlık sigortasının en büyük avantajı anlaşmalı olan bir hastanede tedavi olabilmenize imkan tanımasıdır. Özel bir hastanede tedavi olmanız ise size konfor sağlayacaktır. hem profesyonel bir destek hem konforlu bir sağlık hizmeti hem de daha hızlı çözüm geliştirilebilmesi için özel hastane en doğru tercih olacaktır.

Hksigorta.com’dan alacağınız özel sağlık sigortası teklifi ile bütçeniz doğrultusunda sigortanızı başlatabilirsiniz.

28 Eylül 2020
475 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al