İnşaat Halindeki Eve Konut Sigortası Yaptırılabilir mi?

İnşaat Halindeki Eve Konut Sigortası Yaptırılabilir mi?

İnşaat adından da anlaşılacağı gibi tamamlanmamış olan yapılara verilen isimdir. Doğal olarak bu yapılarda izin alınmadan oturmak mümkün olmayacağından dolayı inşaat halindeki eve konut sigortası yapılmaz. Bu konuyla ilgili bilgilerimizi tazelemek adına detaylı bir şekilde konuşacak olursak şöyle belirtmek mantıklı olacaktır.

Bir inşaatın tamamlanabilmesi için bir öncelikli olarak iş bitirme raporunun alınması gerekiyor. Çünkü iş bitirme raporu olmadan yapıda oturulmasına müsaade edilmez. İş bitirme raporunun olması demek yapının tam olarak bittiği anlamını taşımaz. Bir yapının sahibine anahtar teslim olarak verilebilmesi için iskan raporunun olması gerekir. İskan raporu alınmış olan yapı herhangi bir şekilde oturmaya ve kiraya verilmeye sorun teşkil etmez.

Yapı inşaat halindeyken satışı yapılabilir. Fakat bu durumda yapının satışının yapılabilmesi için DASK sigortasının yapılmış olması gerekir. DASK depreme ve doğal afetlere karşı yapı ve sahibini güvence altına alan bir sigorta türüdür. Günümüzde şu an iskansız olan yapıların sayısı sayılamayacak kadar fazladır. Önemli olan ise bu yapıların bir an önce bitirilerek oturmaya elverişli hale getirilmesidir.

İnşaat Halindeki Evler

İnşaat halindeki evler farklı başlıklar altında değerlendirilebilir. Bazı yapılar vardır ki bu yapılar henüz topraktan itibaren satılabiliyor olsa da sahibine verilecek olan tapu farklıdır. Bu tapuların amacı oturulmaya müsait olduğu anlamına gelmez. Alım ve satım işlemlerinde dairenin kime ait olduğunu gösterir. Eğer İnşaat halindeki ev kredi ile alınacaksa bu durumda satışında fiyatın belirlenmesi eksper tarafından yapılır.

Yeni Eve Konut Sigortası Yapılır mı?

Konut sigortası ister yeni olsun ister eski her eve yapılabilecek bir sigorta türüdür. Ancak konut sigortası yaptırılırken fiyatları etkileyen birçok faktör vardır. Evin kaç yıllık olduğu, nerede olduğu ve güvenliğini artıran durumlar gibi. Eğer ki sizin eviniz güvenli bir yerde ve yeniyse bu durumda konut sigortası yapılmaması için herhangi bir sorun yoktur.  Eğer ki risk ihtimali yüksekse bu durumda konut sigortası yapılır fakat fiyatta değişiklikler olacaktır.

Hksigorta.com olarak bize online sistemimiz üzerinden ulaşmanız halinde yeni evinize Ankara konut sigortası yaparak güvenli ve keyifli bir şekilde oturmanızı sağlayabiliriz.

Bize https://hksigorta.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

22 Temmuz 2020
300 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al