Prematüre Bebeklerin Gelişimi Nasıl Olur?

Prematüre Bebeklerin Gelişimi Nasıl Olur?

Prematüre bebek, hamileliğinin 37. haftasından önce doğan bebeklerdir. Tüm prematüre bebekler küçüktür ve tıbbi bakım gerektirir. Ancak 3 ila 4 ay erken doğan bir bebek, 1 ila 2 ay erken doğan bir bebekten çok daha farklı komplikasyonlarla karşı karşıya kalacaktır. Prematüre bebeklerin haftadan haftaya nasıl farklılık gösterdiğine daha yakından bakalım.

23–24 Hafta

23 ila 24 hafta arasında doğan prematüre bebeklerin yarısından fazlası doğumdan sonra hayatta kalır.

25–26 Hafta

25 ila 26 hafta arasında, prematüre bebekler yaklaşık 1 1/2 ila 2 pound ağırlığında ve baştan aşağı ölçüldüğünde yaklaşık 22.5 cm uzunluğundadır.

27–28 Hafta

27 ve 28 haftalıklar hala bakım gerektirir ve uzun süre hastanede kalmaları beklenebilir. 27 ve 28. haftalarda, prematüre bebekler de daha koordineli uyku/uyanıklık döngüleri geliştirmeye başlar ve REM uykusu dönemleri yaşar.

29–30 Hafta

29 ila 30 hafta arasında, büyüyen bir bebek çok olgunlaşmıştır. 29 ila 30 hafta arasında doğan prematüre bebeklerin uzun süre boyunca hastanede kalmaları gerekecek, ancak hayati organları daha erken doğan bebeklerinkinden çok daha gelişmiş durumda olacaktır.

31–32 Hafta

31 ila 32 hafta arasında doğan bebeklerin çoğu, akranlarına hızla yetişir ve erken doğumun uzun vadeli etkileri çok azdır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

33–34 Hafta

Prematüre bebekler 33 ve 34. haftalarda neredeyse tamamen gelişmiştir. Kemikleri tam oluşmuştur, tırnakları parmak uçlarına gelir ve erkek çocuklarda testisler testis torbasına iner.

35–36 Hafta

35 ila 36 hafta arasında doğan prematüre bebeklere ” geç prematüre bebekler ”  denir. 35 ve 36. haftalar tıpkı zamanında doğmuş bebekler gibi görünürler, ancak hala prematüredirler ve bazı prematürelik sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Zamanında doğan bebekler gibi görünseler de 35 ve 36 haftalıklar hala prematüre bebeklerdir. Akciğerleri birkaç hafta daha tam olarak gelişmeyecek ve sıcak kalmak için yeterli yağ oranına gelmeyecek, emzirmek veya biberonla beslemek için yeterli güce sahip olmayacaklardır. Bu bebekler eve gitmeye hazır olana kadar hastanede kalmaya devam ederler.

Diğer merak edilen konulardan biri de prematüre bebeklere sağlık sigortası yapılıp yapılamamasıdır. Bu sorunu cevabı; evet yapılabilir. Yeni doğan bebekler için gerek özel sağlık sigortası gerekse tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir. Tabi bu bebekler diğerlerine göre daha problemli oldukları için sağlık sigortası primleri de daha yüksek olmaktadır.

03 Ağustos 2021
151 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al