DASK Sigortasında Teminat ve Primlerini Belirleme

DASK Sigortasında Teminat ve Primlerini Belirleme

Yapılarda deprem sigortası bedelinin tespiti için Hazine Bakanlığı tarafından Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı yayınlamıştır. Tarifenin metrekare bedeli yapının alanı ile çarpılarak sigorta teminat bedeli belirlenir. Örneğin; yapı tarzına göre belirlenen metrekare birim fiyatı*dairenin brüt metrekaresi çarpılmalıdır.

Hasar gören binalara DASK ödemesinin ne kadar yapılacağı hakkında detaylı bilgiyi hasar gören binalara DASK ödemesi ne kadar sayfamızdan edinin. Teminat bedelinin üst limiti bulunmaktadır. Bu limit sigorta kapsamında ki yapıların yeniden inşa değerine göre belirlenir. Sigorta primleri belirlenirken yapıların bulunduğu bölgenin riskli olmasının dışında binanın yapı tarzı ve brüt alanı dikkate alınmaktadır. Deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde prim oranları daha yüksek, düşük riskli bölgelerde prim oranları daha düşük belirlenmiştir. Primler ne olursa olsun ödenecek tazminat DASK’ın belirlediği üst limiti geçemez.

DASK Kapsamına Girmeyen Teminatlar

Enkaz kaldırma, Kira mahrumiyeti, Depremden kaynaklı iş durması ve kar kaybı gibi dolaylı zararlar, Ölüm ya da bedeni zararlar,

Deprem kaynaklı olmayan binanın kendi yapısıyla alakalı zaman içerisinde oluşmuş hasarlarla ilgili tazminat başvuruları DASK kapsamına girmemektedir. Belirtilen bu maddeler ile ilgili hasarlar için DASK’a ek olarak konut sigortaları yaptırılabilmektedir.

Hksigorta.com sizin için en uygun DASK ve konut sigortası teklifini sunar.

Konut sigortası teklifi

DASK Kapsamında Bulunan Teminatlar

DASK, belediye sınırları içerisinde bulunan tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete ait taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş yapılar ile kat mülkiyeti kanununda belirlenmiş bağımsız bölümler ve bu binalarda bulunan büro ya da ticarethanelerde oluşan hasarlar içinde geçerlidir.

Binanın temeli, Ana duvarları, Bahçe duvarları ile bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar ve istinat duvarları, taban ve tavanlar, merdivenler, asansörler, koridorlar, binaya ait çatılar ile bacalar ve binaya ait tamamlayıcı bölümlere ait yerlerde meydana gelen hasarlar teminat altındadır. Bu koşulları sağlayan binalar dışında ayrıca kat irtifakı olan binalar, tapu tahsisi yapılmamış kooperatif evleri ve aynı zamanda tapuda arsa olarak gözüken yapılarda poliçe kapsamındadır.

DASK zorunlu olan ancak yaptırılmaması halinde bir para cezası kesilen sigorta türü değildir. Bunun için sigortanızı yaptırmanız gereken yerler farklıdır. Örneğin doğalgaz bağlattırmak, elektrik su abonesi olmak, ev almak veya devlette resmi işlerinizde bu sigorta istenir.

30 Mart 2020
465 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al