Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit, zamanla omurganızdaki bazı küçük kemiklerin kaynaşmasına neden olabilen bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirir ve kambur bir duruşa neden olabilir. Kaburgalar etkilenirse, derin nefes almak zor olabilir.

Ankilozan spondilit, erkekleri kadınlardan daha sık etkiler. Belirtiler ve semptomlar tipik olarak erken yetişkinlik döneminde başlar. Enflamasyon vücudunuzun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Ankilozan spondilitin tedavisi yoktur, ancak tedaviler semptomlarınızı azaltabilir ve muhtemelen hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Ankilozan Spondilitin Belirtileri

Ankilozan spondilitin erken belirtileri ve semptomları, özellikle sabahları ve hareketsizlik dönemlerinden sonra bel ve kalçalarınızda ağrı ve sertlik içerebilir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygındır. Zamanla semptomlar düzensiz aralıklarla kötüleşebilir, düzelebilir veya durabilir.

En sık etkilenen alanlar şunlardır:

  • Omurganızın tabanı ile pelvisiniz arasındaki eklem
  • Sırtınızın alt kısmındaki omurlar
  • Tendonlarınızın ve bağlarınızın kemiklere bağlandığı yerler, özellikle omurganızda, ancak bazen topuğunuzun arkası boyunca
  • Göğüs kemiğiniz ve kaburgalarınız arasındaki kıkırdak
  • Kalça ve omuz eklemleriniz

Yavaşça başlayan, sabahları daha kötü olan veya gecenin ikinci yarısında sizi uykunuzdan uyandıran bel veya kalça ağrınız varsa, özellikle bu ağrı egzersizle düzeliyor ve istirahatla kötüleşiyorsa tıbbi yardım alın. Ağrılı bir kırmızı göz, şiddetli ışık hassasiyeti veya bulanık görme geliştirirseniz hemen bir göz uzmanına görünün.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ankilozan Spondilitin Nedenleri

Ankilozan spondilitin bilinen bir spesifik nedeni yoktur, ancak genetik faktörlerin dahil olduğu görülmektedir. Özellikle HLA-B27 adlı bir gene sahip kişilerde ankilozan spondilit gelişme riski büyük ölçüde artar. Bununla birlikte, sadece gene sahip bazı insanlar durumu geliştirir.

Ankilozan Spondilitin Risk Faktörleri

  • Erkeklerin ankilozan spondilit olma olasılığı kadınlardan daha fazladır.
  • Başlangıç ​​genellikle geç ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar.
  • Ankilozan spondiliti olan çoğu insanda HLA-B27 geni bulunur. Ancak bu gene sahip birçok insan asla ankilozan spondilit geliştirmez.

Şiddetli ankilozan spondilitte, vücudun iyileşme girişiminin bir parçası olarak yeni kemik oluşur. Bu yeni kemik yavaş yavaş omurlar arasındaki boşluğu kapatır ve sonunda omurların bölümlerini birleştirir. Omurganızın bu kısımları sertleşir ve esnek olmaz. Füzyon ayrıca göğüs kafenizi sertleştirerek akciğer kapasitenizi ve işlevinizi kısıtlayabilir.

26 Ağustos 2021
161 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al