Doğum Öncesi Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğum Öncesi Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hoşunuza giden bir jinekologla görüşüyorsanız ve aynı zamanda kadın hastalıklarında kontrol oluyorsanız, hamileliğiniz sırasında sizinle ilgilenmesini isteyebilirsiniz, özellikle de doktorun doğum yaptığı hastaneyi seviyorsanız bu seçimi kolaylaştıracak olan bir faktördür.

Bir kadın doğum uzmanı bulmanız gerekiyorsa yakın zamanda bebek sahibi olan veya yakınınızda hastanede çalışan arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa onlarla konuşmayı tercih edebilirsiniz. 

Doğum uzmanımı seçmek için hangi kriterleri kullanmalıyım?

Sizin için en önemli hususların hangileri olduğuna yalnızca siz karar verebilirsiniz. Sigorta kapsamınız için bir gereklilik poliçenizdeki hastanelerin listesidir. Bunun için sigortanızın anlaşmalı hastanelerini gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz hastaneyi de seçmiş olursunuz. Üstelik Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda yalnız Ankara’da değil Türkiye’nin neresinde olursanız olun özel hastaneye gidebilirsiniz.

Sigortanızı yaptırırken dikkate alınması gereken bazı şeyler şunlardır:

Sağlık Geçmişiniz

Özel bakım gerektirebilecek herhangi bir kronik hastalığınız ( yüksek tansiyon , epilepsi, kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi ) veya önceki komplikasyonlarınız ( erken doğum veya preeklampsi gibi ) Seçeceğiniz doktora  sizin gibi hastalara bakmakta ne tür deneyime sahip olduklarını mutlaka sorun. Yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış bir doktor tarafından bakılmanız gerekebilir.

Doktorun Bakış Açısı

Bir hizmet sağlayıcıda sizin için önemli olan nedir? Doğum öncesi bakımınız mı? Yoksa doğum veya sezaryen ameliyatınız mı? Sizin için önemli olan konularda doktorun tutumunu öğrenin. Önceliklerinize göre sormayı düşünebileceğiniz şeyler şunları içerir:

  • Yansılanım konumu ve kullanılabilirliği;
  • Genetik test kullanılabilirliği;
  • Sürekli elektronik fetal izleme ve epizyotomiler gibi müdahalelerin rutin kullanımı;
  • Doğum sırasında istenirse özel ağrı kesici ilaçların mevcudiyeti.

Doğum sırasında eşinizin yanınızda olmasını istiyor musunuz istemiyor musunuz? Bu da doktor ve hastane seçiminde önemli bir konudur.

Özel Sağlık Sigortası Her Hastanede Geçerli mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi yaptırdığınızda faydalanacağınız hastane ağı çok fazladır. Ancak bunun da her özel hastanede doğumuzu sigorta kapsamında yapabileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Yani her hastanenin özel sigortalarla anlaşması olmayabilir. Bunun için de önceliğiniz gitmek istediğiniz hastanenin sigorta kapsamı içerisinde olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Ayrıca doktor seçimi için de bu araştırmayı yapmanız gerekecektir.

28 Ekim 2020
305 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al