Kaza Tespit Tutanağı Doldurma

Kaza Tespit Tutanağı Doldurma

Trafikte yaşanılacak olan kazaların ardından kaza tespit tutanağı doldurma zorunlu bir işlemdir. Eğer ki bu tutanağı doldurmazsanız o zaman nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalacağınızı bilemez ve bu durumu da kabullenmiş olursunuz. Bunun için mutlaka kaza sonrasında kaza tespit tutanağınızı doldurmanız gerekir.

Eskiden tutanak tutulması için polis çağrılması gerekiyordu ancak şu an yeni dönemde buna gerek kalmadan sürücüler kendi aralarında kaza tutanağını doldurarak işini hızlandırabiliyorlar. Bu yeni dönemde yapılmış en mantıklı hareket olurken ister istemez sürücülerinde ilk kez kaza yapmaları halinde kafaları karışabiliyor. Kafa karışıklığının önüne geçebilmek için ise tutanağın üzerinde nasıl doldurulması gerektiği açık bir şekilde anlatılmış ancak yine de içinden çıkamazsanız ya da öncesinde konuyu merak ederseniz internet üzerinden sitemize girerek gerekli olan bilgileri alabilirsiniz. 

İliginizi çekebilir: Ankara kasko fiyat teklifi

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar?

Kaza tespit tutanağı yukarıda da belirttiğimiz gibi kazanın neticesinin resmiyet kazanmasını sağlamak. Ancak bu tutanağı sizin doldurmuş olmanız da suçun kimde olduğunun anlaşılmasını sağlamaz. Suçun kimde olduğunun belirlenmesi yine bu tutanaktaki bilgiler doğrultuda belirlenir. Bunun için kazayı tam ve net olarak anlatabilmek çok önemlidir. Herkes kendi tutanağını tutar ve anlatımını yapar dolayısıyla burada her iki tarafın anlatımlarından yola çıkılarak sonuç ortaya çıkarılmış olacaktır. Kaza tespit tutanağı aynı zamanda sürücülerin kendilerini güvende hissedebilmeleri için önemli ispattır bunun için de her zaman faydalı olmuştur. 

Kaza Tespit Tutanağında İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Araç sigortası poliçe fotokopisi
  • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı
  • Kaza yerinde çekilmiş fotoğraflar (varsa)
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri

Yukarıda da belirttik ancak bazı durumlarda kaza tespit tutanağının tutulmayacağı durumlar vardır. Sürücü belgesi olmadan ara kullanan kişiler tutanak tutamazlar. Alkollü sürücüler tutanak tutamazlar, 18 yaşından küçük olanlar tutanak tutamazlar. Eğer kazaya karışan araçlardan bir tanesi kamuya ait ise bu durumda kaza tespit tutanağı tutulmaz. Üçüncü kişilere zarar verilmişse, karşı sürücünün sigortası yoksa, ölüm meydana gelmişse kaza tespit tutanağı tutulmaz ve polis çağrılmak zorundadır. Emniyet güçleri kazayla ilgili bilgileri kendileri doldurarak sureci devam ettirirler.

30 Ocak 2020
552 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al