Akupunktur Hamile Kadınlara Yapılır mı?

Akupunktur Hamile Kadınlara Yapılır mı?

Son yıllarda akupunktur, hamilelik sırasında bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için alternatif bir terapi olarak popülerlik kazanmıştır. Hamileyseniz ve akupunkturu denemekle ilgileniyorsanız, gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak edebilirsiniz ve potansiyel tehlikeler hakkında endişeleriniz olabilir. Aşağıda, beklerken bu eski uygulamayı kullanmanın güvenliğini ve etkinliğini keşfediyoruz.

Akupunktur, vücuttaki enerji akışını dengelemeyi amaçlayan geleneksel Çin tıbbının tamamlayıcı bir tıbbi uygulamasıdır. Bu şifa sanatı yüzyıllardır Doğu tıbbında kullanılmaktadır ve olumlu sonuçların yerleşik bir geleneği vardır.

Bazı akupunktur sağlık iddialarını desteklemek için titiz, kapsamlı bilimsel çalışmalar bulunmasa da, ön araştırmalar birçok umut verici sonuç gösteriyor.

Akupunktur öncelikle alternatif tıp olarak kullanılır ve rutin olarak geleneksel bakımın bir parçası değildir. Bununla birlikte, iyileştirme sanatı genellikle bütünleştirici bir sağlık bakımı yaklaşımının büyüyen eğilimine dahil edilir. Ve birçok geleneksel doktor, akupunkturu hastalarının sağlık hizmetlerine dahil etmede bazı faydalar görüyor.

Bazı çalışmalar, ağrı kesmedeki etkinliği için umut verici sonuçlar da göstermiştir. Ayrıca, artrit, migren ve baş ağrılarından kaynaklanan rahatsızlığa yardımcı olduğu ve hatta dolaşımı iyileştirerek ve yüz kaslarını sıkılaştırarak cilt görünümünü iyileştirdiği bildirildi.

Çoğu zaman, akupunktur tedavileri vücuttaki kilit noktalar ince, steril iğnelerle uyarmayı içerir. Akupunktur iğnelerinin uygulanmasının vücudun doğal kendini iyileştirme yeteneğini geliştirdiği, böylece ağrıyı ve diğer rahatsızlıkları hafiflettiği, bağışıklığı artırdığı ve bazı durumları tedavi ettiği düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

İğneler Acıtıyor mu?

Çoğu insan iğneleri hissetmediklerini bildirmiştir. Araştırmacılar, birçok akupunktur noktasının, iğneler tarafından aktive edildiğinde endorfin ve diğer beyin kimyasallarının salınımını tetikleyen derin yerleşik sinirlerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bu sinir uyarımı süreci, akupunkturun bir dizi yaygın rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için ağrı sinyallerini nasıl engelleyebileceğini açıklamaya yardımcı olur.

Akupunktur ve Gebelik

Özellikle hamilelik sırasında akupunktura olan ilginin artması, kısmen bazı doktorların iddialarına ve eski uygulamanın gebe kalmak isteyen çiftlerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceği yönündeki sınırlı araştırmalara bağlıdır.

Pek çok kadın ayrıca mide bulantısı, kusma ve hormon değişikliklerinin neden olduğu baş ağrısı gibi yaygın gebelik rahatsızlıklarını hafifletmek için akupunktura yöneliyor.

Hamilelik sırasında akupunktur kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir, bu nedenle hamilelik sırasında akupunkturun güvenli mi yoksa etkili mi olduğunu % 100 kesin olarak söylemek zordur.

23 Şubat 2021
16 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al