Genişletilmiş ve Dar Kasko Farkı

Genişletilmiş ve Dar Kasko Farkı

Aracınız üst model olabilir ya da yaşı biraz ilerlemiş olabilir ancak bir aracınız varsa yapacağınız ilk sigorta zorunlu trafik sigortası ikincisi de kasko sigortası olmalıdır. Kasko bilindiği üzere isteğe bağlı olarak yapılmış olan bir sigorta türü trafik sigortası ise adından da anlaşılacağı gibi zorunlu yapılan bir sigorta. Bu sigortaları birbirinden ayıran özelliği olduğu gibi kasko sigortasının da kendi içerisinde birçok kapsamı mevcuttur. Bunlar arasında sürücülerin en çok tercih ettiği sigorta türü elbette ki full kasko. Yani teknik olarak genişletilmiş kasko şeklinde isimlendirilen bu sistemde aracınız herhangi bir şekilde çarpma ya da çarpılma ya da hırsızlık veya yanma gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı zaman direk olarak aracın hasar masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bunun içinde her araç için mutlaka yapılması tavsiye edilen bir sigorta türü olarak bilinmektedir.  Full kasko yani genişletilmiş kaskonun da kapsamı vardır. Yani bu aşağıda bahsedeceğimiz konuların dışında kalan durumların gerçekleşmesi halinde kaskonuz devre dışı kalabilecektir. Bunun içinde mutlaka kasko sigortası yaptırmadan önce kapsamını iyice incelemenizi öneriyoruz.

Genişletilmiş Kasko Sigortası Kapsamı

Aracı olup genişletilmiş kasko hizmeti alan bir sürücünün yapmış olduğu kazalar nerede olursa olsun kasko kapsamı içerisindedir.

Aracınız ister hareket halinde olsun isterse duruyor olsun aracınıza bir kişinin ya da bir cismin çarpması neticesinde oluşacak olan hasarlarda kasko sigortası kapsamı içerisinde değerlendirilir.

Genişletilmiş kasko içerisine 2. Ya da 3. Kişilerin bilerek verdikleri hasarlar veya fiili olarak ehliyeti olmayan kişilerin vermiş oldukları hasarlar genişletilmiş kasko sigortası içerisine dahil edilir.

Full kaskolu olan aracınızın herhangi bir nedenden dolayı yanması

Aracın çalınması durumu ve çalınan aracın parçalarına ayrılması halinde

Genel Kasko Teminatları

  • Çarpma ve çarpılma
  • Hırsızlık
  • Yangın
  • Üçüncü kişilerin verdiği zarar


Genişletilmiş kaskonun dışında sürücülere birde dar kasko imkanı sağlanmıştır. Dar kasko sigortasının genişletilmiş olan kasko ile arasındaki fark ise şu şekildedir.

Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Fark

Dar kasko adından da anlaşılacağı gibi kısmi olarak zararların karşılanmasını sağlar. Yani yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerin bazıları dar kasko sigortasında maalesef bulunmaz. Kısacası genişletilmiş kasko sürücüden kaynaklı ya da kaynaksız olan maddi hasarların tamamını karşılar.

08 Mayıs 2019
600 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al