Hasarlı Bina DASK’tan Yararlanabilir mi?

Hasarlı Bina DASK’tan Yararlanabilir mi?

Türkiye konum itibariyle doğal afetlerle her an baş başa kalabilecek bir konumda. Dolayısıyla bugün DASK (Doğal Afet Sigortalar Kurumu) sigortasına olan ilginin artmasının en önemli nedenlerinin başında da bu geliyor. Bu durumu aslında bir analiz edersek 60 yıllık tarihimizde doğal afetlerin neden olduğu pek çok hasarında meydana geldiğini görebiliyoruz. Bu doğal afetler içerisinde depremin neden olduğu maddi hasarın oranı çok yüksek ve bunun içinde günümüzde DASK ve konut sigortası ayrı ayrı önem arz ediyor.

DASK evinizi olası bir deprem sonrasında oluşacak zarara karşı koruma altına alır. Bunun için evinizin mutlaka DASK’ını olmasını tercih etmelisiniz.

Zorunlu deprem sigortası yani DASK geliştirildikten sonra deprem sonrası meydana gelen yıkımların da devletin imkanları doğrultusunda karşılanıyor bu sayede ortaya çıkan zararlarda da daha hızlı bir şekilde telafi imkanı doğmuş oluyor. DASK konusunda insanların en çok merak ettikleri hususların başında ise primlerin hesaplanması yani ne kadar ücret ödeyecekleri geliyor.

DASK Kapsamındaki Teminatlar

Zorunlu deprem sigortası;

  • Depremin,
  • Deprem sonucu yangının,
  • Deprem sonrası infilakın
  • Deprem sonucu yer kaymasının sebebiyet verdiği zararları teminat altına alır.

Hasarlı Binalarda DASK

DASK deprem sonrasını ilgilendirirken merak edilen konuda zaten hasarı olan binaların sigortasının yapılıp yapılmayacağı konusudur. Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Hasarlı binanıza da DASK yaptırabilirsiniz fakat bunun bir takım şartları vardır. Öncelikli olarak bu hasarın depremden dolayı meydana gelmiş olmasıdır. Dolayısıyla daha önce depremde zarar görmüş hasarlı bir binanız var ve bu belgelerle de açık bir şekilde belirtilmiş. Bu şartın dışında olan durumlar ise sigorta şirketinin vereceği karara bağlıdır.

Çevre Bakanlığı hasar gören binaları 3 çatı altında toplamış. Bunlar hafif, orta ve ağır hasarlı olan konutlar. Eğer ki ağır hasarlı bir konuta sahipseniz bu binanın yıkıldığı anlamına gelir. Orta hasarlı binalarda ise onarım ve güçlendirme çalışması yapılabilir. Hafif hasarlı olan binalar ise sigortalının talebine göre yapılır.

Sonuç olarak toparlayacak olursak evet hasarlı binanız içinde DASK yaptırabilirsiniz. Lakin binanızın belirtilmiş olan şartlara uygun olması gerekiyor.

10 Ağustos 2019
588 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al